رهبر بخش ترک نشین قبرس: در مذاکرات وحدت با بخش یونانی نشین جدی هستم

ترکیه

آنکارا -ˈ درویش اراوغلو ˈ رهبر بخش ترک نشین قبرس همزمان با از سرگیری مذاکرات سران دو بخش ترک و یونانی نشین این جزیره گفت : آماده مداکرات جدی برای حصول نتیجه هستم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری سون دقیقه ترکیه ، ˈنیکاس آناستاسیدیسˈ ، رهبر بخش یونانی نشین قبرس و ˈدرویش اراوغلوˈ ، رییس بخش ترک نشین قرار است امروز پس از یک وقفه 18 ماهه مذاکرات وحدت قبرس را از سر گیرند.

اراوغلو در گفت و گو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه بخش ترک نشین با جدیت در این مذاکرات شرکت خواهد کرد همتای خود را نیز به تلاش برای نتیجه گیری از این مذاکرات دعوت کرد.

رهبران دو بخش ترک و یونانی نشین قبرس قرار است به فرستاده سازمان ملل متحد مجوز قرائت بیانیه مشترکی را بدهند که در زمینه اصول اساسی مربوط به حل بحران در قبرس مطرح شده است.

پس از آن مشاوران آناستاسیدیس و درویش اراوغلو به منظور مذاکره در زمینه هرگونه توافقی که ممکن است ماه ها به طول بینجامد و با هدف برداشتن شکاف ها میان دو طرف که در سال 1974 میلادی با مداخله نظامی ترکیه به قبرس ایجاد شده است، با یکدیگر به مشورت می پردازند.

تقسیم جزیره قبرس به دو بخش به درد سر بزرگی برای اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

بخش یونانی نشین این جزیره به اتحادیه اروپا پیوسته است و این بخش حق وتو در زمینه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را دارد.

بخش یونانی نشین قبرس در سازمان ملل نماینده دارد ولی بخش ترک نشین قبرس به غیر از ترکیه از سوی دیگر کشورهای جهان به رسمیت شناخته نشده است.

مذاکرات با نظارت ˈ لیزا باتنهایم ˈنماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور قبرس در بخش حائل میان دو بخش ترک و یونانی نشین برگزار می شود.

تاکنون بیش از یک صد نشست برای حل مساله قبرس و وحدت دو بخش برگزار شده که هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

توافق میان سران دو بخش ترک و یونانی نشین قبرس برای از سر گیری مذاکرات با فشارهای سیاسی آمریکا و بازیگران بین المللی به دست آمد.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا با سفر به قبرس با سران دو بخش این جزیره دیدار و گفت وگو کرد.

خاورم ** 2010* 230 **1575
کد N117366