صالحی در جمع خبرنگاران:

نظر آژانس از پاسخهای ایران تامین شد /فعالیت هسته ای سرعت و شتاب رو به جلو خواهد رفت

سیاست خارجی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به عنوان خادم ملت و معتمد ملت در حوزه هسته ای قول می دهم که این فناوری در حوزه های متعدد دیگر هم ورود پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در جمع راهپیمایان 22 بهمن در جمع خبرنگاران درباره حضور گسترده مردم در راهپیمایی به عنوان پشتوانه مذاکرات گفت: روز 22 بهمن از ایام الله است و ما همیشه باید متذکر باشیم که این روز طلیعه آزادی و آزادگی ملتی است که سالها زیر یوغ استکبار بود و35 سال پیش  در چنین روزی اراده کرد و توانست خود را رهانده و به حیات مستقل طیبه برساند که همه اینها در بستر دین باوری انجام گرفت.

وی افزود: با نقش آفرینی امام راحل به عنوان رهبر این انقلاب ملت ایران توانست به پیروزی برسد بنابر این این روز تجلی اراده ملت است، اراده ملت بر ظلم و استکبار و بندگی و بردگی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این حضوری که امروز شاهد آن هستیم نشان از آن دارد که ملت و دولت در ایران از یک جنس هستند، ما افتراقی بین دولت و ملت نمی بینیم.

صالحی گفت: یگانگی بین دولت و ملت نشان از این دارد که انقلاب ما یک انقلاب مردمی و دولت ما نیز یک دولت مردمی است.

وی ادامه داد: دولت ما به گونه ای حرکت می کند که اراده ملت خود را محقق کند و طرف مقابل که امروز شاهد چنین راهپیمایی است باید برای بار چندم متوجه شود که این دولت بی پناه نیست، دولتی است که پشتوانه 78 میلیون انسان فرهیخته، قدرتمند، عزیز و تمدن ساز را با خود دارد.

صالحی خاطر نشان کرد: امیدواریم که ماجراجویی سیاسی نکنند و ما را دوباره  نیازمایند نه منطقه تحمل ماجراجویی جدید سیاسی را دارد و نه جهان به گونه ای است که تحمل ماجراجویی جدیدی را داشته باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه فکر می کنیم که شرایط جهان به گونه ای است که شرایط ،شرایط بسیار مهیایی است که طرف مقابل با درک و فهم و شعور و حسن نیت وارد شود گفت: این اعتماد 35 ساله از دست رفته را می تواند بار دیگر باسازی کند، ما هیچ گاه از حقوق خود عدول نخواهیم کرد.

صالحی گفت: 8 سال جنگ تحمیلی را تحمل کردیم، 35 سال انواع فشارها را تحمل کردیم اگر قرار بود عدول کنیم سالهای پیش عدول کرده بودیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: با مقاومتی که مردم انجام داد و استقامتی که به خرج داد روز به روز عزتمندانه تر پدیدار شدند و در صحنه بین المللی به عنوان یک بازیگر و نقش آفرین مهم حضور دارد.

صالحی با اشاره به اینکه در منطقه یک قدرت بلامنازع هستیم ادامه داد: در تعاملات سیاسی بین المللی یک نقش آفرین مهم به شمارمی رویم و قطعا ظهور و بروز جدی خواهیم داشت که یکی از نشان های آن 1+5 در یک سوی میز و جمهوری اسلامی ایران در سوی دیگر میز قرار دارد.

وی درباره اینکه این حضور چگونه می تواند از دستاوردهای هسته ای کشورمان پشتیبانی کند گفت: قطعا این حمایت مردمی که همواره از آن برخوردار بودیم این بار هم به ما اعتماد به نفس بیشتری خواهد داد و اراده ما را در جهت پیشبرد منافع ملی تقویت خواهد کرد.

وی افزود: کاری که در صنعت هسته ای انجام می دهیم در حقیقت تامین منافع ملی است، ما دنبال کارهای واهی و بیهوده نیستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: من به عنوان خادم این کشور که امین ملت در این صنعت هستم این قول را می دهم که این صنعت با سرعت و شتاب بیش از پیش رو به جلو خواهد رفت و دستاوردهای این صنعت در عرصه های دیگر هم خواهیم دید.

صالحی در پاسخ به اینکه مردم می گویند انرژی هسته ای حق مسلم ماست این یعنی چه پاسخ داد: نه تنها انرژی هسته ای حق ماست بلکه هر حقی که مقررات بین المللی ما تعیین کرده است حق مسلم ماست، استقلال یعنی این که کسی برای  ما تعیین نمی کند که به چه سمت و سویی حرکت کنیم.

صالحی خاطر نشان کرد: ما در مدار  سیاسی خودمان حرکت می کنیم، 35 سال پیش اراده کردیم که از مدار سیاسی خود دفاع کرده و از مدار سیاسی دیگران خارج شویم، افتخار می کنیم که شاید در بین کشورهای در حال توسعه تنها ملت و کشوری هستیم که این چنین استقلال سیاسی برخوردار هستیم.

صالحی گفت: مذاکرات سه ماهه اخیر خوب بود، 6 سوال از سوی آژانس مطرح بود که آنها را پاسخ دادیم. و نظر آژانس هم از پاسخهای ما تامین شد به طوری که خودشان این مسئله را مطرح کردند.

وی افزود: 7 مورد دیگر مطرح است که در دور دوم تفاهم کردیم که 5 مورد از این 7 مورد در چارچوب 1+5 قرار داشته و بر اساس تفاهم نامه ای که در آنجا صورت گرفته این 5 مورد را انجام می دهیم این 5 سوال درباره تفاهمنامه ژنو است.