برگزاری مذاکرات رسمی مقامات بلندپایه چین و تایوان

چین و تایوان امروز (سه‌شنبه) در اقدامی که به معنای نخستین روابط رسمی میان آن‌ها است، بلندپایه‌ترین سطح از مذاکرات میان خود را از زمان جدایی از یکدیگر آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قرار است امروز (سه شنبه) "وانگ یو چی"، مقام ناظر بر سیاست چین در دولت تایوان با همتای چینی خود یعنی "ژانگ ژی جون" دیدار کند و مذاکرات آن‌ها تا 14 فوریه (25 بهمن) به طول خواهد انجامید.

این نشست که در شهر نانجینگ در شرق چین برگزار می‌شود نتیجه تلاش چندین ساله برای عادی سازی روابط میان دو طرف است و به نوعی بلند پایه‌ترین تعامل بین دو طرف از زمان جدا شدن از یکدیگر در سال 1949 محسوب می‌شود.

از سال 1949 تاکنون تایوان و چین دولت‌هایی جداگانه داشته‌اند. در دهه 1990 با ایجاد سازمان‌هایی غیر رسمی روابط میان خود را مجددا برقرار کردند

برای مذاکرات امروز دو طرف دستور کاری رسمی منتشر نشده و آن را عمدتا مذاکراتی نمادین تلقی می‌کنند. با این وجود وانگ یو چی ماه گذشته میلادی گفت که این مذاکرات تبعاتی تعیین کننده را برای نهادینه سازی هر چه بیشتر روابط میان دو طرف در پی خواهد داشت.

به گفته تحلیل‌گران تایوان احتمالا به دنبال نتایجی عملی از این مذاکرات نظیر مزایای اقتصادی و تضمین‌های امنیتی است و چین نیز به الحاق تایوان به خاک خود در بلند مدت چشم دارد.

از بین رفتن بن بست چند دهه‌ای میان چین و تایوان پس از آن انجام می‌شود که دو طرف در سال‌های اخیر به صورت محتاطانه اقداماتی را در جهت آشتی اقتصادی صورت دادند.

در ژوئن 2010 چین و تایوان یک توافق همکاری اقتصادی مهم امضا کردند که به عنوان برجسته‌ترین اقدام در جهت آشتی میان دو طرف تلقی می‌شود. با این وجود به رغم تنش‌ زدایی ها پکن و تایپه همچنان ارتباطات رسمی نداشتند و از سال 2008 پس از ریاست جمهوری مایینگ جئو از طریق واسطه با هم مذاکره داشتند.

انتهای پیام

کد N117136