رئیس جمهور در راهپیمایی 22 بهمن:

همانطور که در جنگ جدی بودیم؛ در صلح هم جدی هستیم

سیاست داخلی,حسن روحانی

زمانی که بعداز جنگ نوبت صلح فرارسید؛ همه پشت سر حرکت صلح‌آمیز ایستادیم. امام بزرگوار ما فرمود همانطور که در جنگ جدی بودیم؛ در صلح هم جدی هستیم/ پیروزی مردم ایران در 22 بهمن را نه پیروزی یک قبیله و جناح و قشر بلکه پیروزی همه مردم ایران عنوان کرد.

ایلنا: رئیس‌جمهور در سخنرانی روز 22 بهمن؛ پیروزی مردم ایران در 22 بهمن را نه پیروزی یک قبیله و جناح و قشر بلکه پیروزی همه مردم ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی؛ با بیان این‌که روز 22 بهمن روز پیروزی اتحاد ملت و وحدت ملی است، گفت: 35 سال پیش در چنین روزی مردم ایران به رهبری فقیه اندیشمند و روشن‌ضمیر حضرت امام خمینی(ره) در برابر اختناق و دیکتاتوری و آنها‌ که می‌خواستند ایران را در سلطه خود نگه دارند، پیروز شدند.

روحانی اظهار داشت: پیروزی 22 بهمن نشان دهنده‌ی وحدت و اتحاد یک ملت است. بعداز پیروزی انقلاب دست به دست هم دادیم و پیروز آن بودیم اگر رقابتی باهم داشتیم اما در صحنه دفاع مقدس دست به دست هم دادیم و در سنگر مقاومت دربرابر متجاوزین در کنار هم بودیم.

دکتر روحانی ادامه داد: زمانی که بعداز جنگ نوبت صلح فرارسید؛ همه پشت سر حرکت صلح‌آمیز ایستادیم. امام بزرگوار ما فرمود همانطور که در جنگ جدی بودیم؛ در صلح هم جدی هستیم.

رئیس‌جمهور تصریح كرد: پیروزی ما همواره در سایه وحدت و اتحاد و در پشت سر فقیهی عادل قرار دارد که هر زمان این چنین شده؛ نصرت الهی هم ما را دربرابر قدرت‌های جهان پیروز کرده است.

روحانی با تاكید بر اینكه 22 بهمن سال 57 روز پیروزی حرکت اعتدالی مردم سراسر ایران بود، گفت: در انقلاب ما شمشیر بر شمشیر پیروز نشد. در انقلاب ما خون بر شمشیر پیروز شد. در انقلاب ما گلوله بر گلوله پیروز نشد گل بر گلوله پیروز شد. امام عزیز و بزرگوار ما در شرایطی انقلاب را به پیروزی رساند که فرهنگ و ندای مردم دربرابر دشمنان پیروز شد. اسلحه نبود که پیروز شد؛ کلام بود که پیروز شد.

وی گفت: نوار ضبط صوت صدای امام بود که پیروز شد. فرهنگ ایستادگی و مقاومت ملت ایران بود که ما را به پیروزی رساند. ما می‌بینیم یک حرکت اعتدالی وحدت‌آفرین و پرشور و با استقامات ملت ما را در برابر نه استبداد داخلی بلکه حتی بر استعمار خارجی پیروز نمود. 

روحانی با اشاره به این‌که فرهنگ استقامت ملت ایران را به پیروزی رساند، گفت: یک حرکت اعتدالی وحدت آفرین و پرشور و با استقامت ملت ما را نه تنها دربرابر استبداد داخلی، بلکه حتی بر استعمار خارجی و استثمار پیروز گردانید. انقلاب ما حرکت علیه استبداد بود.

رئیس جمهور افزود: این انقلاب برای این بود که رژیم کودتایی را سرنگون کند و هم در پی این بود که به مداخلات ناروا و نابجا و غلط آمریکا در این سرزمین پایان ببخشد. انقلاب ما متکی به هیچ قدرتی خارجی نبود. حتی زمانی که نظام دو قطبی در جهان حاکم بود، هیچ کشور و ابر قدرتی ما را پیروز نکرد، بلکه این ملت ما بود که با انگیزه دینی و ملی در برابر تحقیرها ایستاد و مقاومت کرد.

رئیس‌ دولت با بیان این‌که رژیم کودتا به مردم ما آزادی بیان و آزادی رای نمی‌داد، اظهار کرد: در آن دوره رای و نظر مردم در اداره کشور مداخله نداشت که این تحقیر بزرگی برای ملت تاریخ‌ساز ایران بود. مردم می‌خواستند اداره‌ی کشور با رای و نظر آنها باشد، یعنی استقلال حاکمیت ملی در برابر رژیم استبداد.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به این‌که تحقیر دربرابر خارجی‌ها ملت ما را بسیار عصبانی کرده بود، گفت: ابرقدرت‌ها در امور داخلی کشور ما مداخله می‌کردند، آمریکا فکر می‌کرد سرزمین ایران از آن، آنها است. آنها در امور فرهنگی‌، مسائل فرهنگی اقتصادی و حتی مسائل امنیتی و نظامی مداخله می‌کردند و مستشاران نظامی آنها در همه پایگاه‌ها و پادگان‌ها مهم ما حضور داشتند. انقلاب برای این بود که دست ردی به سینه مداخله‌جویان و استعمارگران بزند.

روحانی اظهار کرد: اساس این انقلاب بر این استوار بود که مردم تحقیر را نپذیرند و آیا امکان‌پذیر است که این ملت انقلابی بعد از 35 سال بخواهند تحقیر قدرت‌های خارجی را بپذیرند؟ گویا آنها ملت بزرگ ایران را نشناخته‌اند. انقلاب ما همچنین برای استقرار احکام عزت‌آفرین و مسیر نجات بخش اسلام در این سرزمین بود، رژیم گذشته به دنبال دین‌زدایی بود، اما مردم ما در پی استقلال‌،آزادی و جمهوری اسلامی بود.

وی با اشاره به این‌که ما خوشحالیم که بعد از 35 سال روز به روز به اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شویم، افزود: مردم ما در خرداد امسال در چارچوب تدابیر رهبری حماسه عظیم و بزرگی را آفریدند. پیام اصلی مردم در انتخابات 24 خرداد این بود که اولا به دنیا اعلام کنند که مردم به نظامشان نظام جمهوری اسلامی ایران پایبندند و هرگونه اصلاح و تغییری را در مدیریت بخواهند در چارچوب مردم سالاری دینی آن را خواهند خواست و درنهایت برای مردم تحقق اهداف نظام اسلامی اهمیت دارد.

کد N117120