برگزاری دور جدید مذاکرات طرفین درگیر در قبرس

رهبران دولت‌های ترک و یونانی جزیره قبرس در راستای ابتکارعمل برای حل و فصل مناقشه بلندمدت سیاسی میان دو طرف مذاکرات صلح را از سر می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، این مساله باعث شکسته شدن بن بست 18 ماهه در مذاکرات میان دو طرف می‌شود.

قرار است "درویش اروغلو"، رئیس دولت ترک تبارهای قبرس و همتای وی از دولت یونانی تبار قبرس یعنی "نیکوس آناستازیادیس"، در یک مقر سازمان ملل در شهر نیکوزیا با یکدیگر دیدار کنند.

دو طرف عنوان کردند که نقشه راه جدیدی را برای مذاکرات مورد پذیرش قرار داده که طی یک بیانیه مشترک که در جریان از سرگیری مذاکرات قرائت خواهد شد ترسیم شده است.

روز گذشته "ازدیل نامی"، وزیر امور خارجه دولت ترک تبار قبرس بر اهمیت وارد شدن به مذاکرات با حسن نیت تاکید کرد.

اوزدیل گفت: اگر ما بتوانیم از گذشته درس بگیریم و به دستیابی به یک راه‌حل فدرال تعهد نشان دهیم همه پرسی در هر دو طرف به منظور دستیابی به یک طرح جامع می‌تواند در نتیجه یک فرآیند مذاکرات به واقعیت تبدیل شود. این مساله می‌تواند در چند ماه انجام شود نه چند سال.

همچنین "یوآنیس کاسولیدس"، وزیر امور خارجه دولت یونانی تبار قبرس عنوان کرد که تلاش واشنگتن در غلبه بر بن‌بست در خصوص مساله بیانیه مشترک ضروری بوده است.

این نخستین نشست میان دو دولت یونانی و ترک تبار قبرس از زمان بن بست در مذاکرات میان آن‌ها در اواسط سال 2012 است.

آخرین دور از مذاکرات دو طرف هنگامی معلق شد که دولت یونانی تبار قبرس به ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا رسید. پس از آن به دنبال بحران بدهی منطقه یورو و اجبار دولت یونانی قبرس برای دستیابی به وامی از نهادهای بین‌المللی از سرگیری مذاکرات هرچه بیشتر به تعویق افتاد.

متن این بیانیه توصیه می‌کند که وضعیت برابر دو دولت به رسمیت شناخته شده و این دو دولت جدا از یکدیگر براساس یک دولت فدرال به هم نزدیک‌تر شوند.

دو طرف همچنین امیدوار هستند که تا پایان این مذاکرات به یک طرح جامع دست پیدا کنند. این طرح پس از آن در داخل دو دولت مورد بحث قرار گرفته و در دو همه پرسی جداگانه به رای گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام

کد N116865