دبیر ستاد حقوق بشر:

استراتژی مقاومتی تز بزرگ جمهوری اسلامی است

حقوق بشر

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این‌که «غرب باید از تهدیدات خود علیه ایران دست بردارد» گفت: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن به بهترین نحو ممکن انجام خواهد شد و این حضور بهترین سیگنال برای غرب و بهترین پیام برای آمریکا است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این‌که «غرب باید از تهدیدات خود علیه ایران دست بردارد» گفت: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن به بهترین نحو ممکن انجام خواهد شد و این حضور بهترین سیگنال برای غرب و بهترین پیام برای آمریکا است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با تبریک یوم الله ۲۲ بهمن اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک حادثه بزرگ در قرن بیستم بود که آثار و نتایج بین المللی وسیعی در برداشت، فرزندانی که در انقلاب بدنیا آمده‌اند امیدها و سرمایه‌های آینده هستند و بسیار مهم است که این انقلاب را بشناسند.

وی در ارتباط با شناخت تحلیلی انقلاب گفت: انقلاب اسلامی نقطه مرجع ماست و محور بصیرت زایی فهم درست از انقلاب است، چرا که بحث مهم سازمان سیاسی و اجتماعی ناشی از انقلاب اسلامی است.

دبیر ستاد حقوق بشر، تاسیس جمهوری اسلامی ایران را بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب برشمرد و افزود: تاسیس جمهوری اسلامی یعنی نظام سیاسی مدنی که براساس عقلانیت اسلامی و یک دمکراسی بی‌نظیر تاسیس شده است و این مهم دستاورد بزرگی است، چرا که دموکراسی‌ غربی بر مبنای عقلانیت سکولار - لیبرال بنا شده و جریان فتنه ۸۸ نمونه‌ای از اعمال زور برای تحمیل فکر آن‌ها بر مملکت و ملتی است که می‌خواهند براساس دیگری برنامه ریزی کنند.

وی تاکید کرد: شناخت تجربه انقلاب اهمیت بسزایی دارد، چرا که غرب ابتدا تصور می‌کرد که این انقلاب به جایی نمی‌رسد اما همچنان از آن می‌ترسید، با این وجود انقلاب اسلامی ایران کشورمان را در منطقه به ستاره‌ای درخشان تبدیل کرد و ایران بزرگ اسلامی اکنون قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور منطقه است.

لاریجانی تصریح کرد: ما در صحنه جهانی تز و منشی را مطرح کرده‌ایم که برای غرب بسیار جدی است، از آنجایی که صحنه جهانی صحنه تعامل است، چنانچه میدان تعامل را میدان رقابتی کنند، طبیعتا ما زیاده خواه نیستیم.

وی در خصوص اصطلاح سمبلیک برد - برد که در عرصه جهانی مطرح است، بیان کرد: این اصطلاح به این معناست که دو بازیگر همدیگر را قبول دارند و حتی ما در این شرایط طرفدار کلاهبرداری و غارت نیستیم، چرا که پیام برد - برد و شیوه رفتاری ایران در صحنه بین الملل به گونه‌ای است که نه ظلم می‌کنیم و نه ظلم می‌پذیریم.

لاریجانی افزود: استراتژی مقاومت یک تز است که هم بنای نظری و هم بنای عملی دارد و دارای توفیقات عظیمی است و براساس آن چنانچه شما مقاوم و صبور باشید، پیروز خواهید شد و اگر دنبال محور حق هستید استراتژی مقاومت تز برزگ جمهوری اسلامی ایران است و تجربه لبنان و حزب الله نشان می‌دهد که این استراتژی تئوری برتری تسلیحاتی را به طور کامل خاکمال کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: در مباحث هسته‌ای استراتژی ما مقاومت است و ما اهل گفتگو هستیم و چنانچه میدان تعامل را میدان رقابتی کنند ما زیاده خواه نیستیم، اما اگر میدان تعامل تهاجمی باشد، استراتژی ما استراتژی مقاومت است که این استراتژی برای غرب کابوس است.

وی ادامه داد: استراتژی مقاومتی تز جمهوری اسلامی در صحنه جهانی است و این استراتژی برای غرب یک کابوس است چرا که این استراتژی به بزرگی و کوچکی کشور‌ها کاری ندارد. مقام معظم رهبری در امر اقتصاد بر تئوری استراتژی مقاومت تاکید کردند چرا که این تئوری در جنگ و دانش هسته‌ای پیروز شد، به طوری که اقتصاد مقاومتی ما را به بزرگ‌ترین کشور کلیدی خاورمیانه تبدیل کرد.

لاریجانی تصریح کرد: برخی از اقتصاددانان غربی در مقالات خود بیان کردند که ایران ممکن است از لحاظ اقتصادی شبیه آلمان شود، بنابراین ما باید برای دهه چهارم و قرن آینده خودمان محاسبه‌گری داشته باشیم.

وی ادامه داد: دو نکته کلیدی وجود دارد که چالش بزرگی برای ماست یکی اینکه ما باید اقتصاد خود را براساس استراتژی مقاومتی سامان دهیم و دیگر اینکه شتاب رشد علمی را در علوم و فنون حفظ کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه توفیق بزرگ ما ناشی از ساختار مدنی ما است، تصریح کرد: ساختار مدنی ما یک دموکراسی مدنی براساس عقلانیت است که نشات گرفته از قرآن است که توان حل مسائل را دارد و در ایجاد یک جامعه مدرن توانمند است.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص پایداری انقلاب اسلامی ایران علی رغم تمام فشارها و تهدیدها گفت: انقلاب اسلامی ایران علاوه بر این که به خوبی توانست سرپا بایستد توانست به پیروزهای بزرگی هم دست یابد.

وی با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی قوی‌ترین، پیشرفته‌ترین و موثرترین کشور خاورمیانه است و بر سایر کشورها تاثیرگذار است، تاکید کرد: رفتار آمریکا و کلوپ کشورهای مدعی علیه ایران کریه است، آمریکا و هم پیمانانش از هیچ رفتار فضاحت آمیزی نسبت به ایران فروگذار نبودند.

لاریجانی با اشاره به کارنامه سیاه آمریکا، اسرائیل و هم پیمانانش، ادامه داد: آمریکا و اسرائیل در خصوص بحران سوریه عربده‌های بسیاری را می‌کشیدند و مدعی بودند که باید حکومت بشار اسد سرنگون شود اما باید گفت که این کشورها در نهایت شکست خوردند و بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

وی با اشاره به اجلاس ژنو خاطرنشان کرد: اجلاس ژنو محصول سیاست ایران است و ایران نیازی به حضور در کنفرانس ژنو نداشت.

لاریجانی با اشاره به این‌که در ایران نظام سیاسی مدنی محکمی شکل گرفت، افزود: قلب‌های مردم کشورمان به خاطر اسلام می‌تپد به گونه‌ای که مردم به خوبی می‌دانند که سعادت و آینده‌شان در حفظ سه رکن اساسی است، رکن اول تدین، رکن دوم بیداری ملت ما و رکن سوم نقش رهبری است.

وی تاکید کرد: نقش رهبر انقلاب اسلامی منبعث از تفکر اسلامی است. علمای اسلام در مملکت ما خدمات بسیاری را ارائه کرده‌اند، دموکراسی و آزادی ما مرهون رهبری است. رهبری پشتوانه عظیم دموکراسی در کشور ما است، خوشبختانه شاهدیم که جمهوری اسلامی ایران روزبه روز قوی‌تر می‌شود.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این‌که آثار 22 بهمن امسال به زودی بروز و ظهور پیدا خواهد کرد، گفت: استراتژی مقاومت هرگز از بین نخواهد رفت به گونه‌ای که غرب باید از محیط تهاجم به محیط رقابت برسد.

لاریجانی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: حضور مردم در راهپیمایی22 بهمن بهترین سیگنال برای غرب و بهترین پیام برای آمریکا است.

وی با اشاره به این‌که غرب باید از تهدیدات خود علیه ایران دست بردارد، گفت: مردم ما در اقصی نقاط کشور در روز 22 بهمن شرکت خواهند کرد به گونه‌ای که این راهپیمایی آثار بین المللی فراوانی خواهد داشت. حضور مردم حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل تمام خیره سری‌های بین المللی مقاومت خواهد کرد.

وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار عدم اشاعه سلاح هسته‌ای است، ادامه داد: آمریکا با نهایت پررویی ایران را متهم می‌کند این در حالی است که خود کلاهک هسته‌ای جدیدی را مورد آزمایش قرار داده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این‌که آمریکا باید براساس NPT کلاهک هسته‌ای را امحا کند، خاطرنشان کرد: آمریکا باید بداند که هیچ زاویه‌ای در حوزه علوم و تکنولوژی هسته‌ای در چارچوب NPT برای ایران ممنوع نیست.

وی با اشاره به این‌که آمریکا باید مطمئن باشد که اگر از محیط تهاجم دست برندارد استراتژی مقاومت ایران ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: ملت رشید و بزرگ ایران در مقابل تمام تهدیدات ایستادگی خواهد کرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص شعار ما می‌توانیم، اظهار کرد: شعار ما می‌توانیم اولین علامت بصیرت بزرگی است که ملت در طول انقلاب به دست آورده‌اند.

وی با اشاره به این‌که مردمان ایران شهروندان درجه دوم نیستند، گفت: سابقه ملت ایران سابقه ویژه‌ای است به گونه‌ای که ما در گذشته توانایی‌هایی داشته‌ایم که در عصر کنونی این توانایی‌ها به ظرفیت‌های جدیدی تبدیل شده است.

لاریجانی با بیان این‌که نظام معقول و مشروع کلید همه پیروزی‌ها است، گفت: نظام مشروع می‌تواند به استعدادها میدان دهد.

وی با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران در عرصه علوم به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی خدمات بزرگی را در خصوص پیشرفت علمی کشور ارائه داده‌اند. مقام معظم رهبری پرچم دار پیشرفت علمی کشور هستند. ایران در علوم پایه رتبه اول منطقه را کسب کرده است.

وی افزود: ما در علوم و مقالات علمی نشان داده‌ایم که می‌توانیم در صف جهانی باشیم و بزرگ‌ترین کشفیات علمی را انجام داده‌ایم که یک تحول عمیق و فهم ما از ماده و انرژی ایجاد کرده است. شما می‌توانید در این مقاله دو قسمت نظری و عملی را مشاهده کنید. در این مقاله ده هزار کار‌شناس از همه جای دنیا روی این مسئله کار کرده‌اند، یعنی یک کار عظیم بوده است.

لاریجانی تصریح کرد: در این مقاله در قسمت نظری آن اسم ۷، ۸ دانشمند ایرانی را می‌بینیم و در قسمت عملی آزمایش نیز اسم ۱۰، ۲۰ دانشمند ایرانی را مشاهده می‌کنیم که مشغول این آزمایش بودند، این چیز کمی نیست، چرا که یک جوان ایرانی به خود اجازه داده که در عمیق‌ترین آزمایشات علمی با شجاعت ظاهر شود. ما وارد شدیم و موفق نیز شده‌ایم. این مهم به خاطر این است که ما پشتیبانی علمی خوبی در کشور داریم، رهبر معظم انقلاب به دولت تاکید کردند که ساماندهی به وضع اقتصاد براساس اقتصاد مقاومتی و نگهداری از رشد علمی بسیار ضروری است و این‌ها مظاهری است که آن خودباوری ما، و ما می‌توانیم به نحو احسن بروز کند.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار کرد: غرب محوریت غالبش خود بزرگ بینی است، آن‌ها می‌گویند ما و دیگران، یعنی خود بزرگ بینی در همه چیز. غرب می‌گوید ما در علوم و در تکنولوژی از همه سرآمدیم، همچنین در نحوه زندگی می‌گویند آنطوری که ما زندگی می‌کنیم بهترین شیوه زندگی است، چرا گروهی باید معتقد باشند که ما بهترین هستیم، این چه جور استکبار و خودبزرگ بینی است. نقش بزرگ جمهوری اسلامی این است که این را برملا کند. اگر نشان دهیم می‌شود در علوم پیشرفت کنیم، علی رغم تهدید‌ها قوی‌ترین کشور منطقه شویم و مستقل باشیم، اگر این اتفاق بیفتد حادثه بسیار بزرگی است، بنابراین ما می‌توانیم یک مسئله داخلی نیست بلکه یک حادثه بزرگ جهانی است که آثار عمیقی دارد. هرچقدر این احساس بیشتر شود، غرب احساس ترس بیشتری می‌کند، ما در آینده باید منتظر حرکت‌های احمقانه‌تر غرب باشیم ، غرب در اثر این ترسی که نسبت به رشد ما دارد، ممکن است شیوه‌های دیگری را انتخاب کند، البته معتقد نیستم تهاجم نظامی علیه ما صورت دهد.

وی افزود: تحریم‌ها می‌تواند سخت‌تر هم شود، ما نباید منتظر رفع تحریم‌ها باشیم، غرب تحریم‌هایش را بر نمی‌دارد، بلکه غرب می‌خواهد سر ما را از اقتصاد مقاومتی به سمت دیگری پرت کند، روز گذشته شاهد بودیم که آن‌ها با کمال پررویی ۱۶، ۱۷ موسسه دیگر را تحریم کردند، این تحریم‌ها فقط به روح توافقنامه نیست چون کلمه تحریم، هم قابل استناد به فرد است و هم استناد به موضوع، کاری که غرب و آمریکا می‌کنند، تخلف آشکار هم به روح و هم به متن است، این علامت روشنی است که نظر مقام مظعم رهبری را مبنی بر اینکه مردم خوب می‌فهمند تائید می‌کند. آن‌ها فکر می‌کنند می‌توانند سر ما کلاه بگذارند اما ۲۲ بهمن روزی است که نشان دهیم شما نمی‌توانید سر ما کلاه بگذارید. این ما می‌توانیم است.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان از موضوعات وحدت ملی و انسجام داخلی برای دهه چهارم انقلاب استفاده کرد، اظهار کرد: وحدت یک کلمه آسمانی است، کلید جادویی برای آینده ما است. وحدت دو بخش دارد، یک بخش آن از لحاظ ماهیتی حول نظام اسلامی، رهبری و قانون اساسی است. وحدت ما اینگونه نیست که ما بگردیم و ببینیم که حول چه چیزی می‌توانیم وحدت کنیم. محور وحدت کاملا مشخص است و همه باید در هر گرایشی که هستیم حول محور آن باشیم. اگر از همدیگر دلخور هستیم مهم نیست، بلکه باید حول پدیده مهم جمهوری اسلامی، رهبری و قانون اساسی وحدتمان را حول محور آن قرار دهیم.

وی تصریح کرد: وحدت ما یک مفهوم سیالی نیست ثانیا مسئولیت همگانی است، یعنی وحدت یک مسئولیتی است که برعهده همه مسئولان قرار دارد. در وهله اول برعهده مسئولین است و همه ما باید برای حفظ منافع ملی‌مان براساس همین چارچوب عمل کنیم، رئیس جمهور ما بر اثر این مسئله تاکید خاصی دارند.

لاریجانی تاکید کرد: ما نباید سر چیزهای الکی باهم دعوا کنیم، اصلا دعوا نکنیم. وقتی هدف همه‌مان پیشرفت مملکت است، گیرم آنکه اختلاف داشته باشیم، نباید با هم دعوا کنیم، بلکه باید برسر مسائل بحث کنیم، اختلاف داشته باشیم اما با هم بحث کنیم و به یک چارچوب برسیم و اگر به نظر موافقی نرسیدیم در سطوح بالا نزد مقام معظم رهبری رویم و در سطوح پایین‌تر نزد مراجع قانونی برویم و ادبیات ما براساس صراحت، دوستی، برادری قرار گیرد.

وی تاکید کرد: کله شقی علامت جسارت و شجاعت نیست، روشن بودن در فکر و عدم پریشانی، اولویت دادن، مهم و غیر مهم کردن باید انجام دهیم و برسر مسائل کوچک نباید باهم مناقشه کنیم.

لاریجانی افزود: رسانه‌ها نیز یک رسالت بزرگی برعهده دارند، چرا که رسانه یک محمل است که می‌تواند از این محمل شر و خیر زاییده شود، بنابراین ما باید از این محمل استفاده کنیم. از مسائل تنش زا دوری کنیم و فرهنگ باهم بودن در زندگی مدنی را تمرین کنیم.

وی اظهار کرد: وحدت حول محور نظام است، مثلا تقسیم کالا‌ها، تقسیم کالا‌ها صحنه‌های بسیار بدی بود و دشمن از آن سوء استفاده کرد، ما نباید این‌ها را تبدیل کنیم به یک موضوع دعوایی، بلکه باید مسئله را حل کنیم، البته من شخصا با ارائه سبد کالا مخالف هستم اما این خوب یک نظر است، منتهی اگر هم می‌خواهیم این کار را بکنیم تکنیک هم مهم است. ما اصل موضوع را نباید فراموش کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان خاطرنشان کرد: در دولت گذشته خدمات زیادی انجام شد اما اشتباهاتی هم داشته است، ما باید این را محمل یک اختلاف جدید نکنیم. رهبر معظم انقلاب فرمودند: نقاط قوت دولت گذشته را دنبال کنید و نقاط ضعف دولت گذشته را تقویت کنید، بنابراین این دولت یک فرصت طلایی دارد، توفیق آقای روحانی توفیق تک تک ملت ایران است، چرا که وی رئیس جمهور منتخب ما است، خدایی ناکرده ناکامی ایشان در هر امری ناکامی تک تک افراد ما است. توفیق مذاکره کنندگان ما، توفیق تک تک ما است و ناکامی آن‌ها ناکامی تک تک ما است، انشاءالله پیروز و موفق خواهیم شد.

انتهای پیام

کد N116808