پس از سه ماه اعتراض:

نخستین رهبر معترض تایلندی بازداشت شد

اعتراض

کوالالامپور – ایرنا – پلیس تایلند روز سه شنبه از نخستین بازداشت یکی از رهبران معترض تایلند پس از سه ماه از آغاز این اعتراضات خبر داد.

به گزارش ایرنا، ˈسونتیان چئونروئتاینایتامˈ به دلیل رهبری اعتراضات، مسدودکردن راه ها، اشغال اداره های دولتی و تخطی از فرمان حالت فوق العاده با هدف براندازی دولت تایلند مورد تعقیب قرار گرفته بود.

با وجود اعلام حالت فوق العاده، برگزاری دو تظاهرات گسترده در روز دوم فوریه (13 بهمن) انتخابات سراسری تایلند را با مشکلاتی مواجه کرد.

این رهبر معترض روز گذشته در هتلی در بانکوک بازداشت شد.

به گزارش روز سه شنبه رسانه های تایلند، رییس سازمان تحقیقات ویژه این کشور، اعلام کرد نخستین رهبر معترضان تایلند پس از سه ماه ناآرامی بازداشت شده است.

پلیس تایلند در سه ماه گذشته تاکتیک های دفاعی در مقابل معترضان در پیش گرفت. به نظر کارشناسان این اقدام پلیس با هدف پرهیز از خشونت و تحریک برای انجام کودتا و حکومت نظامی انجام شده است.

ده ها حکم بازداشت برای رهبران معترض به دولت تایلند که خواهان ساقط کردن ˈیینگلوک شیناواتراˈ از قدرت هستند صادر شده است.

ˈسونتیان چئونروئتاینایتامˈ نخستین فرد بازداشت شده در تایلند مدیر پیشین شبکه تلویزیونی بوده که بر علیه دولت ˈتاکسین شیناواتراˈ فعالیت می کرد. وی در اعتراضات سه ماه گذشته سخنرانی های زیادی ایراد کرده بود.

دولت تایلند این رهبر معترض را پس از ˈسوتهپ تائوگسوبانˈ دومین رهبر جنبش اعتراضی تایلند می داند.

فضای سیاسی تایلند پس از اعتراضات گسترده اولیه به لایحه عفو عمومی طی سه ماه ناآرام بوده است.

دامنه این اعترضات روز به روز گسترده شد و معترضان در نهایت خواستار برکنار دولت از قدرت شدند.

ˈیینگلوک شیناواتراˈ نخست وزیر فعلی تایلند خواهر ˈتاکسین شیناواتراˈ است که در سال 2006 پس از کودتای نظامی از کار برکنار شد.

وی پس از برکناری در دادگاه به اتهام فساد مالی به دو سال زندان محکوم شد و پس از آن برای فرار از زندان در خارج از کشور به سر می برد.

معترضان بر این باورند که خواهر تاکسین خواستار بازگشت او بدون گذراندن دوره دو ساله زندان است.

آساق**د.م**1611
کد N116657