نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره مصر و خشم قاهره از مواضع اروپائی‌ها

سیاسی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی را در خصوص آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع مصر برگزار کرد که مصوبات این نشست با مخالفت و انتقاد قاهره مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در این نشست که در سطح وزیران خارجه اتحادیه اروپا برگزار شد، حاضران در خصوص اوضاع کلی منطقه خاورمیانه و گام‌های بعدی درباره روابط این اتحادیه با مصر گفت‌وگو کردند.

در نشست مذکور انتقادهای به جناح حاکم در مصر و مساله برخورد با مخالفان مطرح و اتحادیه اروپا خواستار برطرف شدن نگرانی‌هایش در این باره شد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: ما در اتحادیه اروپا نسبت به وضعیت مصر جدی هستیم ومعتقدیم که باید هرگونه خشونت یا حملاتی که ما آن‌ها را تروریستی می‌دانیم هرچه سریعتر متوقف شود.

وی افزود: به عقیده من نیاز به مذاکراه سیاسی گسترده در مصر و برگزاری انتخابات امری ضروری است. ما از ملت مصر حمایت می‌کنیم و همانگونه که دوستان خوبی برای مصر هستیم دوستان منتقدی نیز هستیم.

از سوی دیگر وزارت خارجه مصر در واکنش به نتایج نشست روز دوشنبه اتحادیه اروپا در بروکسل که در آن از برخی ماده‌های قانون اساسی جدید مصر انتقاد شده بود، تاکید کرد: اتحادیه اروپا خود را سرپرستی مصر فرض می‌کند و این قابل قبول نیست.

این وزارتخانه اعلام کرد: نتایج نشست اتحادیه اروپا شامل نقاط منفی بود که نشان می‌دهد اروپا به آنچه در مصر روی می‌دهد به شکل عمدی بی‌توجه است.

وزارت خارجه مصر در پایان از عملکرد اتحادیه اروپا نسبت به مصر به شدت انتقاد کرده و از مقامات این اتحادیه خواست تا به خواسته‌های مردم مصر و مسیری که انتخاب کرده‌اند احترام بگذارند.

انتهای پیام

کد N116505