آمریکا احتمالا امضای توافقنامه امنیتی را به پس از کناره‌گیری کرزای از قدرت موکول می‌کند

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد: آمریکا در حال در نظر گرفتن این مساله است که تا زمان کنار رفتن حامد کرزای از ریاست جمهوری برای نهایی سازی معاهده امنیتی دوجانبه با افغانستان و تصمیم گیری در خصوص تعداد سربازان باقی مانده در این کشور پس از سال 2014 صبر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام بلند پایه آمریکایی گزارش داد: اگر حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان قصد ندارد بخشی از راه حل باشد ما مجبور خواهیم شد که راهی برای عبور از او پیدا کنیم.

وی افزود: عملا نشان داده شده که کرزای صراحتا معاهده امنیتی را ممکن است امضا نکند. وی دیگر صدای مردم افغانستان نیست.

کاخ سفید در پاسخ به سوالی در خصوص این گزارش عنوان کرد که همچنان به اظهارنظرهای قبلی در خصوص این مساله پایبند است. آمریکا تمایل دارد پس از خروج رسمی نیروهای آمریکایی در پایان سال جاری میلادی از افغانستان بیش از 10 هزار سرباز را به منظور مبارزه با تروریسم وآموزش نیروهای افغان همچنان در این کشور حفظ کند.

کاخ سفید عنوان کرد که بدون توافق دو جانبه امنیتی با افغانستان همه نیروهای آمریکایی در پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج خواهند شد و حامد کرازی، در خصوص این توافق باید طی چند هفته باقی مانده تصمیم گیری کند.

روزنامه وال استریت ژورنال عنوان کرد که برنامه بازبینی شده برای خروج سربازان از افغانستان براساس یک طرح داده شده از جانب پنتاگون در ماه ژانویه انجام شده است و شامل حفظ 10 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان پس از سال جاری میلادی در تعداد محدودی از پایگاه‌ها می‌شود.

این طرح عنوان می‌کند این سربازان طی دو سال از افغانستان خارج شده و همه سربازان امریکایی به جز پرسنل نظامی در محل سفارت آمریکا در افغانستان تا پایان دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در اوایل سال 2017 از افغانستان خارج خواهند شد.

براساس این گزارش روزنامه وال استریت ژورنال این طرح بازبینی شده به ارتش آمریکا اجازه خواهد داد تا یا 10 هزار سرباز را پس از سال 2014 در افغانستان حفظ کنند و یا دستور به خروج همه سربازان تا پایان سال جاری میلادی از این کشور دهند.

انتهای پیام

کد N116496