/حضور مردم؛ راز ماندگاری نظام اسلامی/

اهواز در 22 بهمن 57

22 بهمن,دهه فجر

در روز 22 بهمن 57 صدها هزار نفر از مردم اهواز و عشایر خوزستان تظاهراتی به طرفداری از دولت بازرگان و جمهوری اسلامی برپا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)- منطقه خوزستان- در 22 بهمن 57 شهربانی اهواز به تصرف نیروهای انقلابی افتاد. آیت الله موسوی جزایری، جریان تسلیم شدن نیروهای شهربانی را این گونه بیان می کند: "صبح روز 22 بهمن بود که یکی از دوستان نزد من آمد و گفت خبر داری یا نه؟ در تهران کار در حال اتمام است و اینجا هم عده‌ای در حال رفتن به طرف شهربانی هستند، با عجله حرکت کردیم، رفتیم به شهربانی. یکی دو ساعت طول کشید. ‌یک درگیری با منافقین ایجاد شده بود که آمده بودند و سهم خود را از اسلحه، مطالبه می‌کردند. بالاخره با سر و صدا آنها را طرد کردیم و یک فشنگ هم به آنها ندادیم. درگیری دیگر با رئیس شهربانی سرتیپ هاشم هوشمند بود که زیر بار نمی رفت. بالاخره پس از پافشاری زیاد و مشورت او با شمس تبریزی فرمانداری نظامی و موافقت او، همه چیز تحویل ما شد و کمیته انقلاب تشکیل گردید و عوامل رژیم دستگیر شدند و بدون خونریزی در لحظات آخر، پیروزی محقق شد."

سید کاظم علم الهدی از شاهدان عینی نیز در این باره می گوید: "اولین باری که رادیو اعلام کرد "این صدای ملت ایران است"، من در محلی که همیشه مرکز تجمع بود، یعنی حسینیه اعظم حضور داشتم. خبرها پس از آن، لحظه به لحظه به مردم می رسید. کمیته‌ای تشکیل شده بود که افرادش عبارت بودند از آقای هادی کرمی، شهید مالکی و آقای یدالله گلابکش‌ و محل استقرار آنها در دفتر محقری در دارالعلم آیت الله بهبهانی بود. در صبح روز 22 بهمن، همه تجمع کرده بودند که شهربانی را تصرف کند. در حالی که رئیس شهربانی که پیرمردی بود‌(سرتیپ هوشمند)، مقاومت می‌کرد. البته الان در خاطرم نیست، ولی می‌دانم که تا ظهر مردم جلوی شهربانی به انتظار ایستادند و بالاخره ساعت حدود چهار بعد از ظهر بود که تسلیم شدند و شهربانی به دست ما افتاد، ولی اسلحه‌ها را به یکی از افراد که از ما بزرگ‌تر بود، تحویل دادیم، ولی او با سوء استفاده از اعتماد ما، اسلحه‌ها را به خانه تیمی منافقین برده بود که ما بعدا متوجه شدیم. او که از اعضای منافقین بود، بعدها در خرداد 1360 در درگیری‌های منافقین با نظام کشته شد. در هر صورت شهربانی بدون درگیری خاصی به دست نیروهای انقلاب افتاد و ما توانستیم آن جا را کنترل کنیم."

انتهای پیام

کد N116484