انتقاد اروپا به نتایج همه پرسی سوئیس/ اشتاین مایر: سوئیسی ها به خودشان ضرر می زنند

آمریکا اروپا

پاسخ مثبت مردم سوئیس به همه پرسی محدود کردن مهاجرت با انتقادهای شدیدی به ویژه از سوی همپیمانان اروپایی این کشور مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشپیگل، پاسخ مثبت سوئیسی ها به قانون جلوگیری از مهاجرت به کشورشان انتقاد مقامات اروپایی را برانگیخت. این اقدام واکنش مقامات اتحادیه اروپا را به دنبال داشت. در همین رابطه دولت فرانسه ضمن اظهار تاسف از نتایج این همه پرسی از احتمال بازنگری روابط خود با سوئیس خبر داد. "لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه این همه پرسی را "یک خبر بد" برای اتحادیه اروپا دانست و گفت پاریس روابط خود با برن را مورد تجدیدنظر قرار می دهد.

این در حالی بود که شدیدترین واکنش ها را مقامات برلین نشان دادند. "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان تصمیم مردم سوئیس برای محدودتر کردن مهاجرت به این کشور را مشکل آفرین دانست. "اشتفن زایبرت" سخنگوی مرکل از قول وی گفت: آلمان به نتیجه آرای مردمی احترام می گذارد اما از نظر ما این نتیجه مشکلات را افزایش خواهد داد.

همچنین "فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر خارجه آلمان ضمن هشدار در مورد به خطر افتادن روابط برن و اتحادیه اروپا تاکید کرد: به نظر من سوئیس با این رای بیش از همه به خودش ضرر زده است. بر این اساس اتحادیه اروپا از سال 1999 بر سر موضوع نیروی کار خارجی و بسیاری مسائل دیگر با سوئیس دچار مشکل است. در حال حاضر شمار زیادی از کارگران خارجی از جمله 104 هزار فرانسوی در سوئیس مشغول به کار هستند.

در نظرسنجی سوئیس 50.3 درصد شهروندان این کشور مخالفت خود را با مهاجرت پرتعداد خارجی ها به کشورشان اعلام کردند. طبق این نظرسنجی که با رای مردم به قانون تبدیل شد، دولت باید ظرف سه سال آینده میزان متقاضیان مهاجرت به سوئیس را که شامل نیروهای کار هم می شود، کاهش دهد.

گفتنی است با اجرای قانون جدید مهاجرت در سوئیس، دولت باید توافقنامه 10 ساله ای که را در موضوع رفت و آمد نیروهای کار به این کشور به اجرا در می آمد، مورد بازنگری قرار دهد.