نگرانی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل از ضعیت کودکان پناهجوی خردسال در استرالیا

کمیسیون حقوق بشر,وضعیت پناهجویان

تهران-ایرنا-کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت کودکان خردسال مستقر در اردوگاه های پناهندگان استرالیا دستور رسیدگی به امور آنان را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «جیلیان تریگز»، رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی « ای بی اس» استرالیا گفت که این کمیسیون تحقیقات پیرامون وضعیت پناهجویان در استرالیا؛ به ویژه شرایط نگهداری کودکان خردسال در اردوگاه های پناهندگان این کشور را آغاز می کند.

وی تصریح کرد: متأسفانه اداره مهاجرت استرالیا در چند ماه گذشته با این کمیسیون در مورد وضعیت پناهجویان در اردوگاه های پناهندگان استرالیا و خارج از استرالیا یعنی «نائورا» و «مانوس» به خوبی همکاری نکرده است.

تریگز افزود: کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد اکنون می خواهد با انجام تحقیقات، از وضعیت جسمی و روحی پناهجویان در اردوگاه های پناهندگان؛ به ویژه شرایط و سلامت روحی کودکان خردسال همچنین چگونگی رفتار مسئولان در این اردوگاه ها آگاه و آن را در گزارش سالانه خود ذکر کند.

به گفته جیلیان تریگز، این کمیسیون همچنین می خواهد بداند چرا تعدادی از پناهجویان از اردوگاه های داخل استرالیا به اردوگاه های پناهندگان در نائورا و مانوس در خارج از این کشور اعزام می شوند.

وی تأکید کرد: کمیسیون به شدت نگران نگهداری طولانی پناهجویان به خصوص کودکان خردسال در اردوگاه های پناهندگان در استرالیاست.

جیلیان تریگز یادآور شد: کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل همچنین در نظر دارد از واکسیناسیون بموقع کودکان و مراقبت های پزشکی لازم در این زمینه مطمئن شود.

به گفته رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد اغلب کودکان خردسال، نوجوانان و جوانان در این اردوگاه ها با ناهنجاری های روحی زیادی روبرو بوده و بسیار آسیب پذیر هستند.

بازرسان سازمان عفو بین الملل در گزارش های مکرر خود مرتبط با بازدید از اردوگاه های پناهجویان داخل و خارج استرالیا، از وضعیت روحی و جسمی نامطلوب پناهجویان این اردوگاه ها به شدت ابراز نگرانی کرده و شرایط عمومی اردوگاه های پناهجویان را نامساعد و گاه هولناک خوانده اند.

از سال گذشته تاکنون موارد متعددی از فرار پناهجویان از اردوگاه ها، خودکشی یا اعتصاب غذای جمعی در اعتراض به روند طولانی پاسخ به درخواست پناهندگی در اردوگاه های استرالیا همچنین اردوگاه پناهجویان خارج از این کشور گزارش شده است.

بر اساس گزارش های دریافتی، برخی پناهجویان مدتی بین چهارماه تا یکسال را بدون اطلاع از وضعیت رسیدگی به درخواست پناهندگی خود، در اردوگاه ها به سر می برند. صدها کودک و خردسال اکنون در اردوگاه های پناهندگان استرالیا هستند که کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نگران وضعیت آموزشی آنان است.

گزارش ها حاکی است، در حال حاضر ده ها زن باردار پناهجوی مستقر در این اردوگاه ها در شرایط روحی بسیار نامطلوب زندگی می کنند که وضعیت آنان به شدت نگران کننده است.

سیام**9157 ** 1418
کد N116033