تحولات همسایگان شرقی/

انتشار پیش‌ نویس طالبان برای آغاز مذاکرات صلح/ 17 عضو طالبان کشته شدند

آسیا اقیانوسیه

آمادگی طالبان پاکستان برای توقف عملیات خود در جریان مذاکرات، انتشار پیش‌ نویس طالبان برای آغاز مذاکرات صلح و کشته شدن 17 عضو طالبان از جمله تحولات همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکسپرس تریبون، طالبان پاکستان در وزیرستان از آمادگی خود برای توقف عملیات خود در جریان مذاکرات صلح با دولت خبر داد.

همچنین بر اثر انفجار انتحاری در شهر پیشاور پاکستان چهار نفر کشته و پنج فرد دیگر زخمی شدند که مجروحین برای معالجه به بیمارستان منتقل شده اند.

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان در گفتگو با خبرنگاران در اسلام آباد اعلام کرد که هیچ فشار خارجی در زمینه مذاکرات با طالبان وجود ندارد.

خبر دیگر اینکه توقف حملات آمریکایی به مناطق قبیله نشین، اجرای قانون شریعت در دادگاه‌ های پاکستان، اجرای سیستم آموزشی اسلامی در مراکز آموزشی، آزادی زندانیان، بازسازی مناطق آسیب‌ دیده در زمان حملات پهپادها، واگذاری کنترل مناطق قبیله نشین به نیروهای محلی، خروج ارتش از مناطق قبایلی و جمع آوری پست‌ های ایست و بازرسی، رفع اتهامات جنایی علیه طالبان، رعایت قانون حقوق تساوی افراد، دادن شغل به خانواده قربانیان حملات آمریکا، لغو سیستم‌ های منفعت‌ محور، حمایت نکردن از آمریکا در جنگ با تروریسم، جایگزین کردن سیستم دموکراتیک حاکمیت با سیستم اسلامی و قطع رابطه با آمریکا از جمله پیش‌ نویس شورای طالبان برای آغاز مذاکرات صلح با دولت معرفی شده که قرار است در اختیار تیم مذاکره کننده طالبان در وزیرستان قرار گیرد.

خبر دیگر ایتکه وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در جریان عملیات نیروهای امنیتی در 24 ساعت گذشته در بخشهای مختلف این کشور 17 عضو طالبان کشته شدند.

پلیس ملی افغانستان این عملیات را با حمایت ارتش در ولایت های ننگرهار، لغمان، زابل، میدان وردک، خوست، پکتیکا و هلمند انجام داد که در جریان این عملیات 16 شبه نظامی بازداشت شدند.

در بیانیه وزارت کشور افغانستان به تلفات نیروهای امنیتی اشاره نشده و سرکردگان طالبان نیز هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

همچنین یک منبع ارتش افغانستان امروز دوشنبه اعلام کرد که در جریان درگیریها در منطقه نادعلی در ولایت هلمند در جنوب این کشور شش عضو طالبان کشته و پنج فرد دیگر زخمی شدند.