در دیدارِ مجمع نمایندگان استان گلستان

رییس جمهور:باید به سرمایه‌های ملی و داخلی اتکا و سرمایه‌گذاری خارجی را هم جذب کنیم

رییس جمهورروز دوشنبه در دیدارِ مجمع نمایندگان استان گلستان ضمن تبریک ایام الله پیروزی انقلاب اسلامی اظهار امیدواری کرد سی و ششمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با عزم جدی و قوی همه مسئولان و آحاد ملت آغاز شود وگام های موثری در راه پیشرفت کشور در این سال جدید برداشته شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به این‌که استان گلستان ظرفیت‌های بسیار بالا و مناسبی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی دارد، گفت: دولت تلاش می کند با جذب منابع، مشکلات استان ها را رفع کند.

وی با بیان برخی مشکلات زیست محیطی کشور در مناطق مختلف، گفت: متاسفانه عدم توجه کافی به مسائل زیست محیطی در مرحله کارشناسی و آغاز اجرای پروژه‌ها در گذشته باعث بروز برخی مشکلات در اجرای پروژه ها شده است اما در عین حال دغدغه حفظ محیط زیست نباید منجر به تعطیلی پروژه ها شود بلکه باید سیاست های توسعه کشور همراه با سیاست های حفظ محیط زیست باشد.

وی اتصال خط آهن گرگان به مشهد را که از خواسته های نمایندگان استان است به عنوان هدف مشترک دولت و نمایندگان توصیف کرد و ادامه داد: دولت تدبیر و امید توجه خاصی به موضوع گسترش راه آهن دارد و معتقد است باید اتکا حمل و نقل به ویژه انتقال کالا و بار عمدتا، به خطوط ریلی منتقل شود.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید به سرمایه های ملی و داخلی اتکا کنیم و ضمن توجه به فعال کردن و به میدان آوردن سرمایه‌های مردم و ایرانیان خارج از کشور، سرمایه‌های خارجی را نیز ترغیب کنیم تا به داخل کشور جذب شود؛ چراکه به عنوان مثال کشور در عرصه‌ای مثل صنایع نفت و گاز نیاز به سرمایه گذاری‌های کلان دارد که باید از مسیرهای مختلف تامین شود.

وی اظهار کرد: نمایندگان استان و متنفذین منطقه‌ای استانی می توانند به کمک دولت بیایند تا هم سرمایه های داخلی به عرصه رشد و پیشرفت استان و کشور وارد شود و هم ایرانیان خارج از کشور و به خصوص گلستانی های مقیمِ خارج، ترغیب به انتقال سرمایه های خود به داخل کشور شوند.

وی تلاش دولت را معطوف به تامین منابع با اتکا به جذب سرمایه های ملی و خارجی، در عین حفظ عزت و استقلال کشور عنوان کرد.

روحانی با اشاره به سفر داووس، گفت: این سفر اساساً برای تبیین شرایط جدید ایران و ترغیب سرمایه گذاران خارجی به حضور در ایران صورت گرفت.

وی با تاکید بر این‌که «بیش از پیش نیاز به وحدت و همفکری داریم»، گفت: نمایندگان مجلس، دولت و همه گروه‌ها باید دست به دست هم دهند تا با همکاری یکدیگر عزت و پیشرفت کشور را رقم بزنیم؛ پیشرفت و عظمت کشور نباید متوقف بر یک جناح باشد چراکه موقعیت و اثرگذاری ایران در منطقه و جهان دقیقاً به وحدت مرتبط است.

پیش از سخنان دکتر روحانی، نمایندگان استان گلستان به بیان دیدگاه ها و مشکلات شهرهای این استان پرداختند. بیکاری ، پایین‌تر بودن شاخص پیشرفت و درآمد استان از میانگین کشوری،‌ نیازهای استان به ارتقا سطح آموزش عالی و امکانات بهداشتی و درمانی، لزوم اتصال استان به شبکه سراسری راه آهن، مهار آب های سطحی و سیلاب ها، استفاده مناسب تر از ظرفیت های کشاورزی استان، توجه بیشتر به توسعه صنعتی در گلستان،‌رسیدگی به مسائل زیست محیطی ، رفع مشکلات آب آشامیدنی و بهره گیری از ظرفیت های قابل توجه گردشگری گلستان از جمله مسائلی بود که نمایندگان در سخنان خود مطرح کردند.

انتهای پیام

کد N115742