مقام‌های عالی‌رتبه چین و تایوان فردا مذاکره می‌کنند

تایوان و چین در راستای تقویت بیشتر ارتباطات و کاهش تنش‌های طولانی، عالی‌ رتبه‌ترین سطح مذاکرات خود از زمان جدایی در بحبوحه جنگ داخلی 1949 را برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مذاکرات فردا (سه‌شنبه) در شهر "نانجینگ" نشانه‌ای از تعامل مقام‌های دولتی ارشد هر دو طرف از زمان جدایی در سال 1949 میلادی است که ظاهرا سازشی از سوی پکن محسوب می‌شود که از به رسمیت شناختن دولت تایوان امتناع می‌کند.

هنوز هیچ دستور کار رسمی منتشر نشده اما وانگ یو- چی، مذاکره‌کننده ارشد تایوان می‌گوید: امیدوارم که درباره ایجاد دفاتر نمایندگی دائمی در خاک هر دو طرف مذاکره شود و در راستای حضور عالی‌تر تایوان در سازمان‌های بین‌المللی موثر باشد.

چین قاطع است که تایوان بخشی از خاکش است و باید نفوذ سیاسی‌اش در اینجا را بپذیرد. پکن همچنین تهدید می‌کند که اگر تایوان به طور رسمی اعلام استقلال کند یا برای مدتی اتحاد مجدد را به تعویق بیندازد، به این جزیره حمله می‌کند. با وجود این تهدید، این مذاکرات نتیجه رویکرد ملایم‌تر چین نسبت به تایوان است.

شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین سال گذشته میلادی در گردهمایی بین‌المللی اندونزی به نماینده ارشد تایوان گفت: نمی‌توانیم این مشکلات را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنیم.

انتهای پیام

کد N115497