کمپین توییتری ایرانی‌ها علیه «جیش‌العدل»

آرش کرمی در گزارشی تحت عنوان «توییت‌های ایرانی از پنج مرزبان به گروگان گرفته‌شده حمایت می‌کنند» به آغاز کمپین گسترده ایرانیان علیه گروه تروریستی «جیش‌العدل» و اقدام اخیر گروگان‌گیری آنان پرداخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت تدبیر، تحلیلگر المانیتور با اشاره به آغاز فعالیت‌های ایرانیان در شبکه اجتماعی توییتر علیه اقدامات گروه تروریستی جیش‌العدل می‌نویسد: «پس از آنکه گروه تروریستی جیش‌العدل مسئولیت به گروگان گرفته شدن پنج مرزبان ایرانی را برعهده گرفت، کمپینی آنلاین در توییتر تحت عنوان "سربازان ایرانی به گروگان گرفته‌شده را آزاد کن" در شبکه اجتماعی توییتر آغاز به کار کرد.»

نویسنده مطلب با اشاره به تلاش‌های جیش‌العدل برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و تغییر دائمی وضعیت استقرار حساب‌های کاربری این گروه می‌نویسد: «جیش‌العدل که در مرز میان ایران و پاکستان فعالیت می‌کند مسئولیت گروگان‌گیری‌ها را بر عهده گرفته و پیش‌تر عکس‌هایی از سربازان به گروگان گرفته‌شده ایرانی در حساب توییتری خود منتشر کرده است. حساب توییتری دیگری مرتبط با این گروه وجود دارد که از تاریخ 25 آگوست سال 2013 میلادی به‌روز نشده است. وبلاگ قبلی این گروه نیز در سایت "بلاگ‌اسپات" ثبت شده بود، با این حال این وبلاگ اکنون دیگر در دسترس نیست. به نظر می‌رسد که این گروه وبلاگ جدیدی را برای انتشار پیام‌ها و تصاویرش راه‌اندازی کرده است. در پیامی که توسط این گروه منتشر شده آمده است "اسیرانی از جبهه نظامی ایران در دستان مجاهدان جیش‌العدل"».

المانیتور با اشاره به پیشینه اقدامات تروریستی گروه جیش‌العدل می‌افزاید: «در اکتبر سال 2013 میلادی، گروه جیش‌العدل مسئولیت کشتار 14 شهروند ایرانی در استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفت. این گروه مدعی شده که از حقوق بلوچ‌ها دفاع می‌کند که سال‌ها از نظر اقتصادی از وضعیت خوبی برخوردار نبوده‌اند.»

نویسنده مطلب با اشاره به «سرباز وظیفه» بودن گروگان‌ها و خشم ایرانیان از این موضوع می‌افزاید: «آنچه بیش از پیش ایرانیان را خشمگین کرده آن است که این گروه در هر دو حادثه گروگان‌گیری سربازان وظیفه را به گروگان گرفته است. چهار سرباز از پنج تن که به گروگان گرفته شده بودند سربازان وظیفه و در حین انجام خدمت سربازی بوده‌اند و فقط یک نفر از آنان عضو رسمی ارتش بوده است.»

المانیتور در ادامه گزارش خود به نقش ضعیف صدا و سیما در بازتاب موضوع به گروگان گرفته شدن مرزبانان ایرانی اشاره می‌کند: «علاوه بر محکومیت اقدام‌های این گروه در مورد به گروگان گرفتن سربازان ایرانی، بسیاری از ایرانیان از عزت‌الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیمای ایران برای نپرداختن به این موضوع و عدم پوشش گسترده و دقیق آن ناخرسند هستند. عده‌ای دیگر نیز عربستان سعودی را برای به وجود آمدن این حادثه سرزنش می‌کنند و معتقدند که آنان با حمایت از سلفی‌ها مسئول اقدام‌های تروریستی هستند. عده‌ای دیگر نیز از دولت ایران انتقاد می‌کنند و می‌گویند که چرا دولت سربازان وظیفه را برای پاسداری از مناطق خطرناک مرزی اعزام می‌کند. محمدرضا عارف نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 در این مورد با انتشار توییتری گفته است "سربازان ایرانی از مرزهای ما برای امنیت، عدالت و صلح حراست می‌کنند"».

نویسنده گزارش در ادامه می‌افزاید: صدرا محقق روزنامه‌نگار ایرانی در صفحه "سربازان ایرانی را آزاد کنید" گفته است: «رابرت گیتس در کتاب خاطراتش درباره دیدار سال 2007 با ملک عبدالله نوشته او خواستار حمله‌ای همه‌جانبه به ایران است.»

یکی دیگر از ایرانیان به دلیل فراهم شدن امکان انتشار عکس‌های گروگان‌های گرفته‌شده توسط جیش‌العدل در توییتر، این شبکه اجتماعی را مورد نکوهش قرار داده و می‌افزاید: «شرم بر توییتر که اجازه داده یک گروه تروریستی و خشن تصاویر به گروگان گرفته شدن قربانیان را به نمایش بگذارد».

نویسنده المانیتور در پایان می‌نویسد: «پیش‌تر نیز کمپینی علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در اینترنت توسط ایرانیان آغاز به کار کرده بود که در جریان آن ادعای نخست‌وزیر اسرائیل که ایرانیان به شلوار جین دسترسی ندارند مورد تمسخر عموم قرار گرفت.»

انتهای پیام

کد N115406