بیانیه مجمع مدرسین و محققین به مناسبت 22 بهمن

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت 22 بهمن بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این بیانیه آمده است:

«خجسته سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران برهمگان فرخنده و مبارک باد. ۲۲ بهمن جشن پیروزی مردمی ستمدیده و در بند است، که طعم شیرین رهایی و آزادی از استبداد و استعمار را، پس از یک قرن مبارزه و جانفشانی و درد و رنج چشیدند. آنان که تجسم آرمان‌ها، آرزوها و ارزش‌های ملی و دینی خود را در سیمای بزرگ مردی از تبار پیامبر(ص) و خاندان بزرگوارش دیدند و با رهبری هوشمندانه او بزرگترین حماسه قرن را آفریدند.

انقلاب بزرگ مردم ایران حرکتی آزادی‌خواهانه و بر خاسته از خودآگاهی و شعور دینی واکنشی به سرکوب و تحقیرآنان بود. پیروزی این جنبش، افزون بر حضور حماسی مردم و رهبری بی‌بدیل امام خمینی«قدس سره»، رهینِ مجاهدت، فداکاری وتلاش صادقانه کسانی بود،که بارِ سنگینِ آگاهی بخشی به توده‌ها را بردوش گرفتند و زندان و شکنجه و تبعید را به جان خریدند و در راه عزت و آزادی ملت از جان خویش گذشتند. آنان¬که زنگار تحجر و خرافه را از اسلام زدودند و آن را چونان مکتبی زنده و زاینده که الهام‌بخش تجدد و رهایی بود، به جامعه عرضه داشتند.

پیام درخشان انقلاب برای جهانیان ضرورت احترام به کرامت انسانی، شناسایی نقش مردم در تعیین سرنوشت و پرهیز از خودکامگی و ستم در حق آنان بود. مردمی که با شعار«استقلال-آزادی»، بیزاری خود از اقتدارگرایی و حکومت مطلقه فردی و دخالت بیگانگان را اعلام کردند و با شعار «جمهوری اسلامی» گرایش خود به نظامی مردم سالارکه پاسدار ارزش‌های والای اسلامی باشد، را نشان دادند. آنان ندای بازگشتِ دین به سیاست را، تنها با هدف استعلای سیاست در پرتو ارزش های دینی، سردادند و احیای معنویت در جهان فرو رفته در ورطه مادیت را درسر داشتند و از استفاده ابزاری از دین برای مقاصد سیاسی و بازتولید استبداد در لباس دین ناخشنود و گریزان بودند.

جمهوری اسلامی و قانون اساسی، خونبهای شهیدان و برترین دستاورد انقلاب عظیم ملت ایران است که ، بر پایه رای مردم و در راستای شناسایی و احترام به حقوق آنان تاسیس شد. پایداری آن نیز، همچنانکه بنیانگذار فقیدش همواره بر آن تاکید داشت، در گرو پشتیبانی و دفاع از حقوق مردم و کوشش برای پیشرفت و آرامش و رفاه و آسایش آنان خواهد بود. تهدید اصلی برای انقلاب و نظام نه فقط از سوی بدخواهان، بلکه از سوی دوستان ناآگاهی است، که با تحریف ارزش‌های اصیل انقلاب یا انحراف از آن، از جایگاهی فراتر به مردم می‌نگرند و در پی تحمیل باورهای خویش به آنان برمی‌آیند.

کارنامه جمهوری اسلامی در طول سی و پنج سال‌ گذشته به خوبی نشان می‌دهد، ایستادگی و فداکاری مردم عزیز تنها رمز استواری و تداوم این نظام بوده و پیشرفت وکامیابی آن

نیز در گرو پشتیبانی و احترام به آنان و رنج و ناکامی زاییده بی‌توجهی به خواست راستین‌شان است. تنها بردباری و مقاومت و فداکاری مردم بود،که دشواری‌های فراوان پس از پیروزی انقلاب را آسان کرد و عبور از بحران های بزرگی همچون جنگ تحمیلی و فشار طاقت فرسای انزوا و تحریم های بین‌المللی را امکان‌پذیر ساخت. با پشتیبانی و شکیبایی مردم بود که در دوران سازندگی، راه دشوار توسعه هموار شد.

حضور شگفت‌انگیز مردم بود که حماسه غرورآفرین دوم خرداد 76 را رقم زد و ایرانیان را در جهان چونان منادیانِ اصیل صلح و گفت‌وگو مطرح ساخت. حضوری که دیگربار، در 24 خرداد ۹۲، با حمایتِ رهبری، حماسه آفرید و با پشتیبانی از شعار تدبیر و اعتدال خطی بطلان بر تند روی و افراط کشید و صلح جویی و عدالت‌خواهی ملت ایران را برای جهانیان به نمایش گذارد.

رای مردم به اعتدال و تدبیر برآمده از دریافت حقیقت اسلام اصیل و تجربه زیان بار و جبران‌ناپذیر تندروی و افراط در طول سال‌های گذشته بود. اسلامی که اعتدال را همچون ویژگی برتر امت مسلمان معرفی و آنان را به پرهیز از افراط و تفریط می خواند. همچنین تجربه رویکردِ افراطی که تقابل و ستیز را جایگزین تنش‌زدایی و تعامل در عرصه سیاست خارجی، و بی‌اعتمادی و نگاه امنیتی را جایگزین اعتماد و گفت‌وگو در عرصه سیاست داخلی می‌کرد. تجربه‌ای¬که دستاوردی جزکاهش اعتبار و انزوا در عرصه جهانی و وضعیت دشوار معیشتی در حوزه‌های گوناگون زندگی، در برنداشت. ملت عزیز، درپرتو این دریافت و تجربه، اعتدال و تدبیر را برگزید تا از به تاراج رفتن سرمایه و به یغما بردن منابعش جلوگیری کند و راه فروبسته آبادانی و پیشرفت را بر خود بگشاید.

اینک مردم عزیز، در بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد انقلاب، از نظامی که به دست خویش بنا نهادند، انتظار تکریم و حمایت دارند. آنان که از تنگناهای سیاسی و شرایط دشوارمعیشتی، سخت به ستوه آمده، چشم امید به دولت تدبیر و امید دوخته اند، تا با رویکرد تعاملی پرچم عزت و سربلندی ایران عزیز را در جهان برافرازد، و زمینه را برای احترام به حقوق شهروندی و مشارکت همگان در تعیین سرنوشت سیاسی و بهبود وضعیت معیشتی فراهم سازد.

خواست و انتظارات مردم عزیز چندان دور از دسترس نیست و با بلند نظری، جدیت، صداقت و همت می‌توان به آن دست یافت. کمترین خواست مشروع آنان بهره‌مندی از زندگی شرافتمندانه و برخوردار از حقوق اساسی همچون حق حیات، آزادی و برابری است. آنان خواهان تنفس در هوای پاک، نوشیدن آب سالم، بهره‌مندی از بهداشت و درمان کافی، برخورداری از آموزش و پرورش خوب، شغل و مسکن مناسب، امکان ازدواج و تشکیل خانواده¬ای گرم و مهربان‌اند.

آنان از زندگی در جامعه‌ای که آمار فقر، اعتیاد، طلاق، ناهنجاری، فحشاء و مفاسد اخلاقی آن رو به فزونی دارد، خسته و ناخوش‌اند. از گسترش بداخلاقی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها، دروغ و نفاق، ریاکاری و ظاهر پرستی، قشری¬گری و عوام فریبی دلزده و افسرده‌اند. از گرانی، تورم، رکود و بیکاری، فساد،رشوه و پارتی بازی به ستوه آمده و از تبعیض و نابرابری و شکاف روزافزون طبقاتی و فرهنگی در رنج و گریزانند.

می‌خواهند؛ در جامعه‌ای آزاد و برابر زندگی کنند. جامعه‌ای که در آن حریم خصوصی افراد با دخالت خودسرانه و غیرقانونی حکومت و نهادهای امنیتی آن نقض نشود. در حد معمول از آرامش و آسایش و شادی برخوردار باشند. اصل بر برائت آنان باشد و از بازداشت بی دلیل و طولانی مصون باشند.

می خواهند؛ بدون ترس و وحشت ازآینده شان، آزادانه سخن بگویند، بنویسند، گردهم آیند، از عملکرد حکومت و رفتار زمامدارن انتقاد کنند، از آن‌چه با سرنوشت‌شان سروکار دارد، اطلاع یابند و در تعیین سرنوشت خود موثر باشند.

می‌خواهند؛ بدون توجه به جنسیت، ثروت، طبقه، زادگاه، مذهب و زبانشان با آنان همچون شهروندانی برابر رفتار شود. از برابری حقوقی و سیاسی برخوردار و بر اساس قانون اساسی، حتی با برترین مقام حکومت در برابر قانون یکسان باشند. از تبعیض و نابرابری فاحش و شکاف عمیق طبقاتی نجات یابند و بزرگوارانه و با عزت زندگی کنند.

آنان به راستی‌ خواهان حکومتی قانون مند، مسئول و پاسخگویند. حکومتی که به وعده های خویش وفادار باشد، با آنان از در راستی و صداقت درآید. حکومتی که نه به اسم و نام، بلکه در حقیقت پایبند به اخلاق و ارزش های دینی باشد، منافع ملی و عمومی را فدای منافع خصوصی و شخصی نکند، رابطه و پارتی در آن جایگزین ضابطه و قانون نشود، به رانت خواری و فساد و رشوه آلوده نباشد، منتقدان و مخالفان را سرکوب نکند بلکه محترم شمارد، پاسدار حقوق و پشتیبان آنان باشد.

انتظار دارند به جای حصر و حبس منتقدان خیرخواه و مخالفان بی‌غرض، فرصت طلبان و قانون شکنانی که با دروغ و تزویر منابع مملکت را نابود، آبروی ملت را بر باد و سرمایه آنان را به تاراج بردند، را در دادگاه بینند.

انتظار دارند از اقتصادی شکوفا و با ثبات برخوردار شوند و پیشرفت، آبادانی و توسعه روزافزون کشور خویش در عرصه‌های گوناگون علمی، فرهنگی، هنری،اجتماعی وسیاسی را نظاره کنند. در منطقه و جهان جایگاهی در خور فرهنگ و تمدن غنی خود بیابند و در اقتصاد جهانی و آمارها و نمودارهای معتبر بین‌المللی رتبه‌های افتخارآفرین به دست آورند.

انتظار دارند زمام اداره کشور به دست شایستگان باشد، تا نخبگان، فرهیختگان و هنرمندان از زیستن در این سرزمین احساس عزت و افتخارکنند و به جای مهاجرت، خدمت به مام میهن در پیش گیرند.

انتظار دارند جناح‌ها و احزاب رقیب سیاسی به جای اندیشیدن به قدرت و کوشش برای حذف یکدیگر به حل مشکلات و دشواری های ملت بیندیشند و برای برون رفت از وضعیت دشوار و بحرانی کنونی گفت‌وگو و چاره‌اندیشی کنند.

این تنها فهرستی کوتاه، از مهمترین خواست‌ها و انتظارات شرعی و قانونی مردم است که به تعبیر امام خمینی(ره) صاحبان اصلی این انقلاب‌اند و وظیفه سنگین تامین آن بر دوش کسانی است که با تصدی حکومت، ادای این امانت را بر عهده گرفتند. این خواست‌ها و انتظاراتی است که افزون بر تایید آن‌ها در شریعت مقدس اسلام ، در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز شناسایی و تحقق آن تضمین شده است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب، بزرگداشت آن را در تامین خواست‌ها و انتظارات قانونی و مشروع مردم شریف و عزیز ایران می‌داند. بی‌تردید انجام این وظیفه در شرایط دشوار و بحرانی کنونی در گرو انسجام و آشتی ملی و پرهیز از انگ و اتهام های پوچ و واهی است. با جایگزینی مهر و دوستی به جای کینه و دشمنی و با یاد آوری از خودگذشتگی و فداکاری های دوران انقلاب، دست در دست یکدیگر، یکدل و یکپارچه، با حمایت رهبری و هماهنگی قوای سه گانه، می‌توان به ثمربخشی اعتدال و عقلانیت در دولت تدبیر و امید، چشم دوخت و محکم و استوار در راه پیشبرد منافع ملی و رفع نگرانی‌ها و حل مشکلات مردم گام برداشت.

مجمع مدرسین و محققین از مسوولین امر می‌خواهد، با برداشتن حصر از چهره‌های اصیل و خدمتگزار به انقلاب آقایان حجه الاسلام و المسلمین کروبی و مهندس میرحسین موسوی و بانو دکتر زهرا رهنورد وآزادی زندانیان سیاسی نخستین گام را برای گشایش فضای سیاسی و فراهم آمدن مقدمات گفت‌وگو و آشتی ملی بردارند. چنین اقدامی، گذشته از خشنودی خداوند، بی تردید بر اقتدار نظام می افزاید و موقعیت دولت را در برابر بیگانگان تقویت می‌کند و همدلی بیشتر ملت و شادی روح شهیدان بزرگوار و امام راحل را درپی خواهدداشت.»

انتهای پیام

کد N115223