طالبان پاکستان گزارش رسانه ها درباره مطالبات این گروه از دولت در پیشبرد روند صلح را تایید نکرد

طالبان,مذاکرہ

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی طالبان گزارش رسانه های پاکستانی درباره مطالبات این گروه از دولت از جمله اجرای آتش بس و شرایط اعلام شده به منظور پیشبرد مذاکرات صلح را تایید نکرد و افزود: گروه تحریک طالبان پاکستان بزودی بیانیه ای رسمی در این خصوص صادر می کند.

به گزارش ایرنا ؛ ˈشاهد الله شاهدˈ دوشنبه در گفت وگو با رسانه های پاکستان از مکان نامعلومی گفت: نشست دو روزه طالبان و کمیته سیاسی این گروه با نمایندگان خود درخصوص ازسرگیری گفت وگوهای صلح با دولت پاکستان به پایان رسید.

در همین حال اعضای کمیته صلح دولت پاکستان پس از نشست های نمایندگان کمیته صلح گروه تحریک طالبان با سرکرده های این گروه شبه نظامی در منطقه قبیله ای ˈوزیرستان شمالیˈ اعلام کرد: منتخبان دولت سیاست آتی درخصوص پیشبرد روند این گفت وگوها را بررسی می کنند.

تیم دو نفره مذاکره کنندگان گروه طالبان شامل ˈمحمد ابراهیمˈ و ˈیوسف شاهˈ که شنبه گذشته برای دیدار با سرکرده های طالبان به منطقه وزیرستان شمالی سفر کرده بودند با یک دستگاه بالگرد ارتش به اسلام آباد بازگشتند.

آنان قرار است جزییات مذاکره با گروه طالبان را با مولانا ˈسمیع الحقˈ سرپرست کمیته صلح طالبان و همچنین کمیته چهار نفره (منتخبان) دولت پاکستان در مذاکرات صلح با طالبان مورد بحث و بررسی قرار دهند.

شاهد الله شاهد درباره اعلام شدن 15 درخواست از سوی کمیته ( شورای ) سیاسی طالبان و اینکه آنان آماده اجرای آتش بس با ارتش پاکستان هستند؛ گفت: این فقط یک تفسیر و گمانه زنی رسانه ای بوده است.

وی همچنین دخالت طالبان در حمله تروریستی شب گذشته به یک مرکز مذهبی در شهر ˈکراچیˈ که هشت کشته و شماری زخمی برجای گذاشت را رد کرد.

مقامات پلیس پاکستان یکشنبه شب گزارش دادند: در اقدام تروریستی مهاجمان ناشناس و انفجار نارنجک در نزدیکی یک مرکز مذهبی در شهر کراچی مرکز هشت کشته و 16 زخمی شدند.

سخنگوی تحریک طالبان پاکستان افزود: در جلسه دو روزه؛ مسائل مورد اختلاف میان طالبان و دولت بررسی و قرار شد نمایندگان طالبان به طور دقیق نقطه نظرات این گروه را به نمایندگان دولت منتقل کنند.

وی افزود: طالبان در آینده نیز دیدار و نشست های مستقیمی با واسطه های خود خواهد داشت و اعضای شورای سیاسی این گروه نیز خواهان بررسی دقیق تمام جزییات درخصوص گفت وگوهای صلح می باشد.

رسانه های پاکستان یکشنبه شب گزارش دادند: شورای سیاسی طالبان به منظور ادامه مذاکرات صلح با منتخبان دولت خواستار انجام 15 مورد از سوی اسلام آباد به ویژه عفو سرکرده های تحت تعقیب طالبان و حذف اتهامات عنوان شده علیه این گروه شبه نظامی در دادگاه ها شد.

به نقل از منابع خبری ؛ ˈتوقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی ؛ اجرای شریعت اسلامی در دادگاه های پاکستان ؛ اعمال سیستم آموزش اسلامی در مدارس دولتی و خصوصی ؛ آزادی زندانیان طالبان از زندان ها ؛ بازسازی و جبران خسارت ساختمان ها و اموال عمومی در مناطق قبایلی برجای مانده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا و عملیات نظامی ارتش , کنترل مناطق قبایلی توسط نیروهای محلی ؛ خروج نیروهای امنیتی و حذف پاسگاه های ایست و بازرسی در این مناطق ؛ اتهامات و موارد دادگاهی علیه اعضای تحریک طالبان رفع گردد؛ تبادل زندانیان ؛ ایجاد عدالت در حقوق شهروندی، جبران خسارت مالی به بازماندگان افرادی که در حملات هواپیماهای بدون سرنشین و یا عملیات نظامی ارتش کشته شده اند؛ عفو عمومی برای سرکرده های تحت تعقیب طالبان از سوی دولت ؛ نفی رسمی حمایت های آمریکا و همکاری در جنگ با نیروهای این کشور علیه شبه نظامیان ؛ لغو سیستم دمکراسی در سیاست های کلی دولت و پایان سیستم اقتصادی ربا در بانکهاˈ مواردی هستند که شورای سیاسی طالبان به نقل از سرکرده های خود از دولت پاکستان مطالبه کرده است.

شبکه های خبری نوشتند: شورای سیاسی طالبان در وزیرستان شمالی روز گذشته نیز با شیخ خالد حقانی معاون رییس طالبان دیدار کردند.

آساق ** 1095**1392
کد N115171