کری: موضوع سوریه را وارد مذاکرات هسته‌ای نمی‌کنیم

تسنیم نوشت:

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد ندارد تا پیش از حل نهایی مسأله اتمی ایران، در مورد بحران سوریه و مسائل امنیتی با تهران وارد مذاکره شود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در سخنانی اعلام کرد که کاخ سفید هرچند مایل است تا درباره بحران سوریه و مسائل امنیتی در منطقه با طرفهای ایرانی گفتگو و رایزنی داشته باشد اما تا رسیدن به یک راه‌حل نهایی در مورد پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران قصد ندارد با این کشور مذاکراتی را در این زمینه آغاز کند.

جان کری در گفتگویی با واشنگتن‌پست که روز گذشته منتشر شده بود،‌گفت: از نظر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مسائل امنیتی در خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت زیادی دارد، اما دولت این کشور با طرف‌های ایرانی در مورد این مسائل تا پیش از پایان مذاکرات در مورد برنامه اتمی تهران، بحث و گفتگویی نخواهد داشت.

این درحالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چند روز پیشتر به نقل از جان کری مدعی شده بود که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنانی غیررسمی به طرف آمریکایی گفته بود که اختیار مذاکره درباره سوریه را ندارد.

آمریکا و عربستان سعودی پیشتر با حضور ایران در کنفرانس صلح ژنو2 به علت عدم موافقت تهران با پذیرش بیانیه نشست ژنو1 مخالفت کرده بودند.

2929

 

 

کد N114997