عضو جبهه پایداری:ظریف درجلسه با نمایندگان گفت اگراستیضاحش هم کنند موارد اختلافی بافابیوس را نمی گوید

فارس نوشت:

حجت‌الاسلام محمود نبویان در مراسمی که یک‌شنبه شب در حسینیه‌ امام خمینی (ره) مشهد برگزار شد، اظهار کرد: من اعتقاد دارم توافقنامه ژنو به استقلال و عزت مردم ایران ضربه زده است.

وی بیان داشت: من بعد از توافقنامه ژنو چندین جلسه با آقایان ظریف، عراقچی و تخت‌روانچی داشتم که مطالب جالب و قابل توجهی در این جلسات مطرح شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این آقایان در این جلسات به من گفتند که پایه و اساس توافقنامه ژنو در سفر رئیس جمهور به نیویورک بسته شده بود و کارهای جزئی آن در ژنو 3 انجام و امضا شده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک تصریح کرد: مقام معظم رهبری دو مطلب را در این سفر، نابه‌جا دانستند، اول مکالمه تلفنی رئیس جمهور و اوباما و دوم هم طولانی شدن دیدار ظریف و جان‌کری، و افراد باهوش متوجه می‌شوند که وقتی مقام معظم رهبری کاری را نابه‌جا می‌دانند معنای آن چیست.

نبویان خاطرنشان کرد: قرار بود از توافقنامه هسته‌ای بازی برد ـ برد بیرون بیاید و برد آمریکا در این بود که مطمئن شود ما به سمت ساخت بمب نمی‌رویم و برد ما این بود که پرونده هسته‌ای از شورای امنیت به آژانس برگردد و پرونده ما عادی شود.

نبویان با بیان اینکه تحریم‌ها سه بعد دارد افزود: اول تحریم‌های شورای امنیت، دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و سوم تحریم‌های اتحادیه اروپا و آقای ظریف تحریم‌های شورای امنیت را مهم و بقیه را کاغذپاره می‌دانست.

وی در خصوص دیدار خود با عراقچی گفت: آقای عراقچی تعریف می‌کرد که در ژنو 2، خانم اشتون برگه‌ای به آقای ظریف داد و ظریف آن را خواند و نپذیرفت، اما در مذاکرات جانبی با خانم شرمن (نماینده آمریکا) به سرعت به توافق رسیدیم و وقتی خانم شرمن دید که ما روی 90 درصد موارد توافق داریم در تماسی با جان‌کری از وی خواست تا در ژنو حاضر شود و ما نیز شب با کری جلسه گذاشتیم.

وی ادامه داد: جان‌کری در آن جلسه گفت من الان از اسرائیل می‌آیم و هنوز گوشهایم از فریادهای نتانیاهو زنگ می‌زند، بعد از کری بقیه وزرای خارجه هم به محل مذاکرات آمدند و فابیوس در مذاکرات زمانی که برگه مذاکرات را جلوی وی قرار دادند زیر سه مورد خط کشید و گفت من اینها را قبول ندارم و نتیجه نهایی این شد که ژنو 2 بدون نتیجه تمام شد.

نبویان بیان داشت: بروجردی به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی در همین جلسه به آقای عراقچی گفت آن 10 درصد که به توافق نرسیده‌اید چه بوده و آن سه مورد که فابیوس زیر آن خط کشیده است چیست؛ و عراقچی در آنجا از جواب به آن طفره رفت و ظریف در آنجا به صراحت گفت من وزیر خارجه هستم شما حداکثر می‌توانید من را استیضاح کنید، حتی اگر استیضاح هم شوم من این موارد را به شما نمی‌گویم.

نبویان گفت: من در آن جلسه به ظریف گفتم اگر ما حق نداریم از جزئیات مطلع شویم بفرمایید تا وظیفه خود را بدانیم و در آن جلسه به آقای ظریف گفتم، تیمی که جام زهر را به حضرت امام (ره) نوشاند تیم آقای هاشمی بود و آن تیمی که در سال 82 همه بخش‌های هسته‌ای کشور را به حالت تعلیق درآورد تیم شما و رئیس شما بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اسم این توافقنامه به عمد و برای اینکه در صحن مجلس مطرح نشود برنامه اقدام مشترک گذاشته شده زیرا بر اساس قانون تمام توافقنامه‌ها باید در صحن مجلس مطرح شوند.

وی با بیان اینکه آقای ظریف این توافق را امضا کرده تا آمریکا یقین پیدا کند که ما به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم، عنوان داشت: ایران در این توافقنامه برای 28 مورد تعهد داده و آقایان تعهد داده‌اند هرچه اطلاعات در صنعت هسته‌ای داریم، باید به آمریکا بدهیم.

نبویان ادامه داد: اگر کشوری بتواند 270 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد، 10 تن 5 درصد و 20 هزار سانتریفیوژ داشته باشد به نقطه جهش رسیده و می‌تواند در طی دو هفته بمب هسته‌ای تولید کند اما بر اساس فتوای رهبر انقلاب تولید بمب هسته‌ای حرام است اما اگر ما به این مرز نزدیک شویم می‌توانیم اسرائیل را در سر جای خود بنشانیم.

نبویان ادامه داد: دلیل اینکه آمریکا تلاش کرد که تولید 20 درصد ما متوقف و تبدیل به اکسید شود همین بود، برای همین است که وزیر خارجه آمریکا رسما می‌گوید ما برای نخستین‌بار توانستیم امنیت اسرائیل را تضمین کنیم.

نبویان ابراز داشت: اگر مرد هستید فقط یک بار بندهای توافقنامه را برای مردم بخوانید و من اعلام می‌کنم که اگر مرد هستید با من در این خصوص مناظره کنید.

نبویان در ادامه بیان داشت: پرونده ما قرار است در گام نهایی از شورای امنیت خارج شود و تحریم‌ها برداشته شوند، و من از عراقچی پرسیدم که این گام نهایی چند سال است که وی گفت آنها می‌گویند 20 که در نهایت با 10 سال موافقت کرده‌اند.

وی در خصوص مسائل سوریه تصریح کرد: سوریه خط مقدم ماست و در واقع امروز مردم سوریه جان خود را برای ما می‌دهند و نکته عجیب این است که برخی از کمک ما به سوریه اعتراض دارند و باید توجه داشت که سوریه برای ما و به نیابت از ما در حال جنگ است و اگر سوریه سقوط کند هدف بعدی آنها ایران است، در این میان ترکیه نیز طرفدار مخالفان دولت بشار اسد بود و ما نیز برای اینکه یکی از بانک‌های ترکیه به ایران خدمات می‌داد به ترکیه فشار نیاوردیم و البته در اواخر دولت احمدی‌نژاد روسیه اعلام کرد بانک‌های این کشور به ایران کمک خواهند کرد.
29220

 

کد N114995