هشدار کره شمالی علیه رزمایش آمریکا و کره جنوبی

کره جنوبی

تهران- ایرنا- آمریکا و کره جنوبی دو رزمایش نظامی را از اواخر ماه فوریه (اسفند) برگزار می کنند که با هشدارهای شدید کره شمالی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول، رزمایش های نظامی آمریکا و کره جنوبی که قرار است از24 فوریه (5 اسفند) آغاز شود با زمان دیدار اعضای خانواده های دو کشور همزمان شده و کره شمالی تهدید به لغو این برنامه را مطرح کرده است.

کره شمالی همواره رزمایش های سالانه آمریکا و کره جنوبی موسوم به ˈراهکار کلیدی/ Key Resolveˈ و ˈجوجه عقاب/ Foal Eagleˈ را به عنوان تمرینی برای حمله به آن کشور مورد انتقاد شدید قرار داده است.

فرماندهی نیروهای مشترک سئول و واشنگتن در بیانیه ای اعلام کرد: این رزمایش ها از24 فوریه تا 18 آوریل (5 اسفند تا 29 فروردین) برگزار می شود.

بر اساس این بیانیه در مجموع 12هزار و 700 سرباز آمریکایی و کره جنوبی در دو رزمایش یادشده شرکت می کنند و کره شمالی از ماهیت غیرتحریک آمیز بودن این رزمایش و تاریخ برگزاری آن از مدت ها قبل مطلع بوده است.

با وجود این پیونگ یانگ بارها از سئول و واشنگتن خواسته است برگزاری رزمایش ها را در سال جاری لغو کند و حتی یکبار در مورد ˈوقوع هولوکاست غیرقابل تصورˈ در صورت برگزاری این رزمایش ها هشدار داده است.

همزمانی برگزاری رزمایش ها با دیدار خانوارهای جدا شده بر اثر جنگ دو کره در سال های 1950 تا 1953همزمان شده است که از قبل برای روزهای 20 تا 25 فوریه (1 تا 6 اسفند) در شهر تفریحی ˈکامگانˈ کره شمالی برنامه ریزی شده بود.

سئول و پیونگ یانگ چهارشنبه گذشته (16 بهمن) در مورد دیدار این خانواده ها در دو کره به توافق رسیدند؛ اما یک روز بعد از آن کره شمالی به دلیل گزارش های توهین آمیز در مورد حمله احتمالی آمریکا به کره شمالی در رسانه های سئول این تصمیم را لغو کرد.

ˈپارک گییون هایهˈ رییس جمهوری کره جنوبی از پیونگ یانگ خواست به خاطر اعضای این خانواده به توافق متعهد باشد؛ به ویژه که بسیاری از آنها سالمند و بیمار هستند.

کره شمالی یکبار دیگر دیدار این خانواده ها را که برای ماه سپتامبر (شهریور/مهر) برنامه ریزی شده بود به هم زد و بسیاری از صاحب نظران برآورد می کنند به دلیل برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی بار دیگر نیز این کار را بکند.

رزمایش راهکار کلیدی یک هفته به طول خواهد انجامید و بیشتر بر اساس شبیه سازی های رایانه ای انجام می شود؛ اما رزمایش جوجه عقاب هشت هفته و شامل تمرین های نظامی دریایی، زمینی و هوایی است.

رزمایش های سال گذشته آمریکا و کره جنوبی تنش های شدید نظامی را بین کره جنوبی و کره شمالی پدید آورد و پیونگ یانگ در پی برگزاری رزمایش ها در مورد حمله پیشگیرانه هسته ای هشدار داد.

اروپام**9157 ** 1064
کد N114607