هشدار اوکراین نسبت به "تهدیدات تروریستی" در بحبوحه اعتراضات

آژانس امنیتی اوکراین در بحبوحه اعتراضات ضد دولتی، نسبت به افزایش خطر "تروریسم" هشدار داد. در همین حال همزمان با تلاش پارلمان برای رهایی از این بحران، این هشدار فشار به مخالفان را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرویس امنیتی اوکراین گفت، پس از دریافت تهدیدهای بسیار زیاد درباره بمب‌گذاری در سراسر کشور از جمله فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، خطوط نفتی و دیگر مکان‌ها، یگان‌های مقابله با تروریسم خود را به حالت آماده‌باش درآورده است. این آژانس در بیانیه‌ای ضمن هشدار به مخالفان گفت، تصرف ساختمان‌های دولتی نیز به عنوان اقدام تروریستی محسوب می‌شود.

روز یکشنبه حدود 70 هزار تن از مخالفان در راهپیمایی میدان استقلال کی‌یف گردهم آمدند و متعهد شدند که از خواسته خود برای سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین بخاطر ائتلافش با روسیه دست برندارند.

رهبران مخالفان خواستار اصلاح قانون اساسی هستند تا باعث کاهش قدرت ریاست جمهوری و برگزاری انتخابات زودهنگام شوند. این اقدامات در حال حاضر در پارلمان مورد بحث و بررسی قرار دارد که وفاداران به یانوکوویچ تاکنون این اقدامات را رد کرده‌اند.

معترضان با نوارهای آبی و زرد، رنگ‌های اوکراین و اتحادیه اروپا، در اعتراضات شرکت داشتند.

اوله تیاهنیابوک، رهبر مخالفان به جمعیت 70 هزار نفری گفت: مقامات تاکنون نیز ما را ترسانده‌اند. ما باید آنها را بیش از پیش تحت فشار بگذاریم.

پس از کشته شدن سه فعال در درگیری‌های ماه گذشته، معترضان و پلیس به درگیری‌های چند هفته خود ادامه دادند. یکی دیگر از معترضان نیز پس از ربوده شدن از بیمارستان، در خارج از کی‌یف مرده پیدا شد.

بسیاری از مخالفان می‌گویند، اگر یانوکوویچ به خواسته‌های آنها جامه عمل نپوشاند، آنها مقابله خود با پلیس را از سر می‌گیرند.

یکی از معترضان گفت: ما در میدان استقلال می‌مانیم. هیچ چیز بدون مبارزه به دست نمی‌آید. اگر مذاکرات ناکام بماند، به اعمال زور متوسل خواهیم شد.

انتهای پیام

کد N114408