مجلس با حذف 274 طرح مطالعاتی عمرانی از لایحه بودجه 93 مخالفت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (یکشنبه) مجلس، با حذف جدول شماره 20 لایحه بودجه 93 شامل 274 طرح مطالعاتی عمرانی مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از آنکه کمیسیون تلفیق در جلسه صبح امروز خود به حذف این جدول از لایحه بودجه رای داده بود، این گزارش در جلسه علنی بعدازظهر مطرح شد.

در همین رابطه مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مخالفت با حذف این جدول، خواستار ابقای آن بر اساس پیشنهاد دولت شد و گفت: در این جدول 274 پروژه مربوط به بسیاری از شهرستان‌ها پیش‌بینی شده و 50 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است. بخشی از این پروژه‌ها در حال مطالعه است و بخشی در مرحله اجراست.

وی اضافه کرد: نمایندگان سال‌ها تلاش کردند که برای این پروژه‌ها مجوز بگیرند و این کار ساده‌ای نبوده اما اگر جدول 20 و این پروژه‌ها را حذف کنیم برای همیشه فراموش می‌شود و هرگز در جدول پیوست یک قرار نمی‌گیرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این پروژه‌ها اکثرا شروع شده و دولت هم با همه مضایق اعتباری برای آن در نظر گرفته چرا مجلس باید آنها را حذف کند؟ اجازه دهید این جدول را برگردانیم تا به پروژه‌ها آسیب وارد نشود و شرایط انتقال آنها به پیوست شماره یک در بودجه سال بعد فراهم شود.

احمد توکلی در مخالفت با این پیشنهاد، تصریح کرد: بودجه‌ریزی به معنای تخصیص منابع محدودی با توجه به محدودیت‌ها به مصارف معین است. وقتی 274 طرح در یک جدول پیش‌بینی می‌شود و برای آن 50 میلیارد تومان در نظر گرفته می‌شود این یعنی اولویتی وجود ندارد و با بودجه‌ریزی اصولی هم سازگار نیست.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، جدول شماره بیست را مغایر برنامه پنجم توسعه دانست و گفت: در برنامه پنجم تاکید شده که وقتی طرحی قرار است در بودجه آورده شود باید توجیه فنی داشته باشد و هزینه‌هایش مشخص باشد تا بی‌نظمی و بی‌انضباطی اتفاق نیفتد.

وی به وجود دو هزار و 906 طرح نیمه کاره در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در دوازده سال گذشته هر چه پول بابت این پروژه‌ها پیش‌بینی کردیم 40 درصدش به خاطر تاخیر هدر رفته و این بی‌انضباطی‌های مالی موجب حیف و مال منابع ملی می‌شود. ما با گرفتاری از دهان مردم می‌کشیم و به اسم طرح عمرانی کاری را شروع می‌کنیم و کلنگ می‌زنیم اما چون حساب شده بودجه نمی‌نویسیم این باعث اتلاف منابع می‌شود.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در واقع آنچه در جدول بیست آمده، تنها نام طرح‌هاست که در بودجه ذکر می‌شود اما پولی برای آن وجود ندارد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نیز که به عنوان موافق پیشنهاد ابقاع جدول شماره 20، گفت: اگر به این پروژه‌ها پول ندهند وجود آنها در این جدول بهتر از این است که این جدول حذف شود. اگر دولت با وجود نام این طرح‌ها مخالف بوده چرا آنها را در لایحه چاپ کرده و حالا بعد از 45 روز بگوید که اشتباه کرده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس ادامه داد: به نظر می‌رسد می‌خواهند بار حذف این جدول را به گردن مجلس بیندازند و این یعنی خودزنی مجلس نهم.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه تاکید کرد: سال آینده سال پایانی برنامه پنجم است و دولت می‌تواند بررسی کند تا هر کدام از این طرح‌ها که به اتمام نمی‌رسد را حذف کند. تخصیص پول در دست دولت است و هر طرحی که درست باشد اعتبار آن را می‌دهد و هر طرحی که مشکل داشته باشد را می‌تواند تخصیص ندهد.

وی در پایان تاکید کرد که حذف جدول شماره 20 و 274 پروژه عمرانی شهرستانی، مناطق محروم را به خطر می‌اندازد.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور نیز در ادامه با تاکید بر اینکه هر آنچه مجلس تصویب کند برای قوه مجریه لازم‌الاجراست، اظهار کرد: در این جدول 274 عنوان طرح قید شده که بسیاری از آنها احداث راه‌آهن و بزرگراه است اما تنها پنجاه میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است و این یعنی 184 میلیون تومان برای یک بزرگراه اعتبار در نظر گرفته شده است. حالا ما می‌خواهیم تصمیم بگیریم که آیا با پنجاه میلیارد تومان می‌توانیم 274 طرح را انجام بدهیم یا خیر؟ قطعا بدون اطلاع از جزئیات هم می‌توان دریافت که این اعتبار برای یکی از این طرح‌ها هم کافی نیست.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور اضافه کرد: این نمایندگان هستند که باید تصمیم بگیرند عناوین این طرح‌ها که طی سال‌های گذشته پیش‌بینی شده در جدول گنجانده شود یا خیر. بسیاری از این طرح‌ها توسط دولت‌های قبلی آغاز شده و وقتی ما یک قدم برای اصلاح برداشتیم و اولویت‌بندی کردیم تعدادی از نمایندگان آنقدر ناراحت شدند که تقاضای استعفا کردند. اگر این جدول را حذف می‌کردیم لابد نیاز به برگزاری انتخابات مجدد مجلس داشتیم.

وی همچنین اضافه کرد: ما باید واقعیت‌ها را بپذیریم و تعدادی از این طرح‌ها که ممکن است در سال آینده و چند سال بعد به اتمام برسد را نگه داریم.

نوبخت در پایان گفت: دولت علاقه‌مند نیست نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه‌شان دچار مشکل شوند لذا ما بازگشت این جداول مخالف نیستیم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه با 141 رای موافق، 43 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر به ابقای جدول شماره 20 شامل 274 پروژه عمرانی شهرستانی رای دادند.

انتهای پیام

کد N113602