پنتاگون به دنبال راههای جدید برای تمدید حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان

سیاسی

از آنجایی که بعید به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری افغانستان به نیروهای آمریکا اجازه دهد پس از سال 2014 در این کشور باقی بمانند، پنتاگون به فکر راه‌های متفاوت برای تمدید حضور نیروهایش در افغانستان است.

از آنجایی که بعید به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری افغانستان به نیروهای آمریکا اجازه دهد پس از سال 2014 در این کشور باقی بمانند، پنتاگون به فکر راه‌های متفاوت برای تمدید حضور نیروهایش در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، روسای پنتاگون دقیقا نمی‌دانند که آیا نیروهایشان پس از سال 2014 میلادی در افغانستان حضور خواهند داشت یا خیر. بدون تمدید حضور نیروهای آمریکایی در این کشور نیز واشنگتن پایگاه‌های خود در افغانستان را خواهد بست.

خبرنگاران در جریان کنفرانس خبری پنتاگون پرسیدند که آیا وزارت دفاع به عنوان یک راه حل مختلف استقرار پهپادها در هند را مد نظر دارد یا خیر. چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ گفت، ارتش تمامی راه‌های مختلف را مد نظر می‌گیرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید، پس از سال 2014 میلادی یا هیچ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور نخواهد داشت و یا تعداد آن‌ها به شدت کاهش خواهد یافت. همه چیز به تصمیم حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان بستگی دارد که تمایلی برای ماندن نیروهای آمریکایی پس از سال 2014 میلادی در کشورش ندارد.

مایک راجرز، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گمان می‌کند که تغییرات سیاست کرزای در سال گذشته میلادی کاملا ناکام است و احتمال خطر تهدید جان آمریکایی‌ها را افزایش می‌دهد.

به منظور تمدید برنامه پهپادی، ‌آمریکا باید کرزای را برای امضای یک توافقنامه امنیتی دوجانبه میان کابل و واشنگتن متقاعد کند. یکی دیگر از راه حل‌ها تجدید قراردادی با قرقیزستان است. این قرارداد به آمریکا اجازه می‌دهد تا از پایگاه هوایی قرقیزستان در "ماناس" استفاده کند.

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان "تی پارتی" آمریکا مخالف حضور نیروهای این کشور در افغانستان هستند. جف مرکلی، یکی از سناتورهای دموکرات فکر می‌کند که کنگره باید پیش از آنکه سربازان، نیروهای دریایی، هوایی یا تفنگداران دریایی ‌آمریکا متعهد به حضور در افغانستان پس از سال 2014 میلادی شوند، رای‌گیری کند.

انتهای پیام

کد N113203