باهنر: لاریجانی رابط شورای عالی امنیت ملی و مجلس نیست

مجلس

تهران - ایران - نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان این که رییس مجلس، رابط بین شورای عالی امنیت ملی و مجلس نیست، گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پس از دهه فجر برای توضیح روند مذاکرات هسته ای در مجلس حضور می یابد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد رضا باهنر این مطلب را در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در پاسخ به تذکر قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی درمورد مذاکرات ژنو بیان کرد.

نماینده بجنورد در مجلس در تذکری آیین نامه ای با یادآوری اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر این که مطالب مذاکرات ژنو را به رییس مجلس منتقل می کنیم و اگر ایشان صلاح بدانند به نمایندگان می گویند، گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مردم باید بر روند مذاکرات نظارت داشته باشند.

وی افزود: این بیانات به این معنا است که نمایندگان به طریق اولی (بهترین روش) باید به وظیفه خود عمل کنند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس تصریح کرد: انتظار ما در ایام دهه فجر این است که هیات رییسه مشخص کند آیا شرکت رییس مجلس در شورای عالی امنیت ملی به عنوان عضو است یا رابطی که باید توضیح دهد.

جعفری ادامه داد: همچنین مساله مهمی که رهبر معظم انقلاب فرمودند این بود که اظهارات هر دو طرف منصفانه باشد.

وی از سخنان وزیر امور خارجه مبنی بر این که چرا عده ای درباره مذاکرات هسته ای اظهار نظر می کنند ابراز تاسف کرد و گفت: این سخنان با انصاف سازگار نیست.

باهنر رییس جلسه نیز در پاسخ به این تذکر گفت: بعضی از مسوولیت ها و عضویت ها در مجامع و شوراها به شخص حقیقی افراد بازمی گردد.

وی افزود: رییس مجلس وقتی در جلسه علنی حضور نداشته باشد نایب رییس بدون این که اختیارات تفویض شده باشد تمام اختیارات را برعهده دارد اما در مواردی رییس مجلس به عنوان شخصیت حقیقی خود عضویت دارد.

نایب رییس دوم مجلس ادامه داد: زمانی که آقای لاریجانی نتواند در جلسات شورای عالی امنیت ملی حضور یابد، نمی تواند نایب رییس مجلس را به جای خود جایگزین کند.

باهنر با بیان این که رییس مجلس شورای اسلامی رابط بین شورای عالی امنیت ملی و مجلس نیست، گفت: حضور ایشان در ترکیب شورای عالی امنیت ملی براساس قانون اساسی مشخص شده است.

وی خاطرنشان کرد : پس از دهه فجر آقای ظریف را در مجلس خواهیم داشت و توضیحات ایشان را خواهیم شنید.

سیام**2021**1348**
کد N112985