ارتش آمریکا حاضر به افشای گزارش کشتار قندهار نیست

11 مارس 2012 به طور حتم یکی از تاریک‌ترین صفحات تاریخ ارتش آمریکا محسوب می‌شود؛ روزی که یکی از نظامیان این کشور 16 غیر نظامی افغان را در قندهار به ضرب گلوله از پای درآورد. اما ارتش ایالات متحده از افشای نتایج تحقیقات خود درباره این نظامی و سایر هم رده‌ای‌های وی که در این کشتار دست داشتند، خودداری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، رابرت بیلز، یکی از نظامیان آمریکایی که در حالت مستی به همراه دوستش در کشتار قندهار افغانستان دست داشته تقریبا از اتهامات مبرا شده است.

جان هنری براون، وکیلمدافع این نظامی آمریکایی به حبس حکم ابد که برای این مرد صادر شده بود شکایت و اعلام کرده که اتهامات علیه وی نادرست است.

این نظامی آمریکایی به کشتار 16 غیر نظامی افغان و شش مورد اقدام تهاجمی و تلاش برای قتل گناهکار شناخته شده است.

رابرت بیلز هم اکنون در زندانی در ایالات متحده حبس است و درجه خود را از دست داده است. اگرچه وی دستمزد و سایر مزایای ارتش آمریکا را از دست داد اما می‌تواند نسبت به حکم صادر شده درخواست تجدید نظر دهد.

وزارت دفاع آمریکا در چند روز گذشته درخواست‌ها برای اجرای قانون آزادی اطلاعات از جانب رسانه‌های ایالات متحده و افشای نتایج تحقیقات درباره این کشتار را رد کرده است. این انکار از سوی پنتاگون تلاشی برای مخفی نگه داشتن اطلاعات در این رابطه تعبیر شده است. ارتش آمریکا پیشتر نیز با چنین وضعیتی مواجه بوده است به طوری که در سال 2011 میلادی سربازان این کشور سه غیرنظامی افغان را به قتل رساندند اما آنچنان که باید محاکمه نشدند.

انتهای پیام

کد N112928