جعفری:

نمایندگان باید ناظر بر مذاکرات باشد

مجلس

باهنر همچنین در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه ایران گفت: انشاءالله بعد از ایام دهه فجردر رابطه با مسائل مبتلابه حتماً آقای ظریف را در جلسه‌ای خواهیم داشت.

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری همه مردم باید بر مذاکرات نظارت داشته باشند که بنابراین نمایندگان باید به طریق اولی ناظر بر مذاکرات باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قاسم جعفری در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده که تمام مکاتبات مذاکرات هسته‌ای کشور را به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه داده است و رئیس مجلس اگر صلاح بداند آن را به مجلس می‌گوید. حال آنکه طبق فرموده مقام معظم رهبری همه مردم باید بر مذاکرات نظارت داشته باشند که بنابراین نمایندگان باید به طریق اولی ناظر بر مذاکرات باشند.

نماینده مردم بجنورد در ادامه افزود: ما انتظار داریم: هیات رئیسه باید مشخص کند که آیا شرکت رئیس مجلس در شورای عالی امنیت ملی به عنوان عضو است یا رابط؟

وی همچنین خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب به هر دو طرف فرمودند در بحث انتقاد منصفانه برخورد کنیم، این در حالی است که وزیر امور خارجه اظهار تاسف کرده‌اند که چرا عده‌ای اظهار نظر می‌کنند.

باهنر در پاسخ به تذکر جعفری توضیح داد: بعضی از مسئولیت‌ها و عضویت‌ها به شخصیت حقیقی بر می‌گردد؛ رئیس مجلس اگر در جلسهٔ علنی نباشد نائب رئیس مجلس تمام اختیارات را بدون هیچ گونه تفویضی دارا است. اما یک جاهایی هست که رئیس مجلس شخصاً عضو است، یعنی زمانی که اقای لاریجانی نتواند به شورای عالی امنیت ملی برود هیچ نائبی نمی‌تواند از طرف ایشان در این جلسه شرکت کند.

نائب رئیس مجلس با بیان اینکه آقای لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی رابط نیست، تاکید کرد: رئیس مجلس در ترکیب عالی شورای امنیت ملی است.

باهنر همچنین در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه ایران گفت: انشاءالله بعد از ایام دهه فجردر رابطه با مسائل مبتلابه حتماً آقای ظریف را در جلسه‌ای خواهیم داشت.

کد N112837