رئیس سازمان اوقاف:

مشکلات امامزادگان با تفاهم‌نامه مشترک با میراث فرهنگی رفع می‌شود

ميراث فرهنگي,سازمان اوقاف

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف با بیان این‌که «هرچه داریم به برکت قرآن و اهل بیت (ع) است» گفت: افتخار ما ایرانیان پذیرایی با آغوش باز از امام رضا (ع) و فرزندان اهل بیت (ع) و امامزادگان است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تبریک ایام الله دهه فجر اظهار کرد: این تفاهم نامه طی جلسات متعددی با مشورت معاونان دو سازمان و براساس قوانین و تکالیف هر دو سازمان تهیه شده است.

وی با بیان این‌که «تعداد بسیاری از امامزادگان، بقاع متبرکه، مساجد و اماکن مذهبی کشور، میراثی و از قدمت تاریخی برخوردار است» گفت: بر حسب قوانین سازمان میراث فرهنگی این اماکن باید به عنوان تاریخ و فرهنگ کشور باقی بمانند.

محمدی با اشاره به این‌که «برای هماهنگی در خصوص برخی امور مشترک لازم بود تفاهم نامه‌ای میان دو سازمان منعقد شود» ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه و قوانین مطرح، بنای این اماکن حفظ خواهد شد و بقعه این امامزادگان که به عنوان فرزندان پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) مورد توجه مردم بوده و از قداست خاصی برخوردارند و وظیفه سازمان اوقاف رسیدگی، مرمت، بازسازی و زیباسازی ابنیه آنان است، ترمیم و بازسازی خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه، اضافه کرد: این تفاهم نامه بر اساس این اهداف در زمان دکتر نجفی و به همت و مشورت معاونین دو سازمان تهیه شد و بسیار خرسندیم که آغاز کار دکتر سلطانی فر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با امضای این تفاهم نامه و حرکت در خصوص بقاع متبرکه و امامزادگان همراه شده است.

رئیس سازمان اوقاف با بیان این‌که «بقاع متبرکه و امامزادگان که جزء آثار تاریخی کشور محسوب می‌شوند، با رعایت قوانین و مقررات میراث فرهنگی حفظ خواهد شد» افزود: برخی از بقاع متبرکه کشور، از قبیل «شوش دانیال» در خوزستان و «قیدار نبی» در زنجان جزو پیامبران الهی هستند، که تعداد آنان به 28 بقعه می‌رسد و براساس شأن و منزلت آنان، باید این بناها ترمیم و بازسازی شود.

وی اضافه کرد: این کشور، هرچه بدست آورده است، از قرآن و اهل بیت است و افتخار ایرانیان، پذیرایی با آغوش باز از امام هشتم(ع) است که پس از هجرت ایشان بسیاری از امامزادگان و فرزندان و نوادگان اهل بیت نیز راهی ایران شدند، که ایرانیان آنان را با آغوش باز پذیرفتند و هم اکنون پس از سال‌ها، مزار فرزندان اهل بیت را مورد توجه خود قرار می‌دهند.

محمدی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه هم وظیفه دارد، بقاع متبرکه آنان را از لحاظ باطنی و ظاهری، ترمیم و بازسازی کند تا مورد رضایت مردم واقع شود.

محمدی با بیان این‌که «برخی از امامزادگان و بقاع متبرکه از قبیل علی بن جعفر در استان قم و امامزادگان یاسر و ناصر در مشهد مقدس دارای زائران خارجی بسیاری هستند» افزود: براساس این تفاهم نامه و اقتضائات، می‌بایست به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که این زائران از مواهب معنوی بقاع متبرکه امامزادگان و فرزندان اهل بیت بهره برداری کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان اظهار امیدواری کرد که با بهره گیری از این تفاهم نامه بتوان فرهنگ اهل بیت را بیش از پیش در کشور تعمیق و گسترش داد.

مشکلات حقوقی و عمرانی امامزادگان با تفاهم نامه مشترک با میراث فرهنگی مرتفع می‌شود

محمدی همچنین در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان دو سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «این تفاهم نامه در راستای حل بسیاری از مشکلات که از مدت‌ها قبل میان این سازمان در خصوص امامزادگان، مساجد، اماکن تاریخی و مذهبی متعلق به موقوفات و امامزادگان وجود داشت، منعقد شده است» افزود: با کار کارشناسی که صورت خواهد گرفت، بسیاری از مشکلات دو سازمان پیرامون موارد حقوقی، ثبتی، پژوهشی و فرهنگی در خصوص امامزادگان مرتفع خواهد شد.

وی با بیان این‌که «این تفاهم نامه بر اساس قوانین، مقررات و موازین شرعی تنظیم شده است» ادامه داد: با وحدت و همدلی کارشناسان دو سازمان، این تفاهم نامه اجرایی خواهد شد تا این اماکن که جزء تاریخ و فرهنگ شیعه هستند و مورد محبت و ارادت مردم قرار دارند، به خوبی به نسل حاضر و آینده و مسلمانان جهان معرفی گردد.

محمدی در پاسخ به سوالی درباره امکان بازسازی برخی مساجد با تاریخ کهن که هنوز ثبت ملی نشده بودند و هم اکنون تخریب شدند، گفت: در صورت درخواست و براساس این تفاهم نامه امکان بازسازی آنان، با همان معماری گذشته وجود دارد.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ضمانت اجرایی این تفاهم نامه در شهرستان‌های دور دست، افزود: امضای این تفاهم نامه به معنای تلاش برای رفع اختلاف‌هاست و براساس نظرات کارشناسی و دستورالعمل‌های پیشنهادی، قطعا ضمانت اجرایی هم بوجود خواهد آمد.

انتهای پیام

کد N112762