عربستان به‌دنبال حق وتوی فرانسه با پول نفت

فارس نوشت:

روزنامه رای الیوم نوشت که رژیم سعودی بعد از شانه خالی کردن آمریکا، از یک انزوای راهبردی رنج می‌برد و به‌دنبال پرکردن جای خالی آمریکا از طریق هم‌پیمانی با فرانسه است.

روزنامه اینترنتی رای الیوم در گزارشی به بررسی روابط بین فرانسه و عربستان در سایه تحولات راهبردی اخیر در منطقه خاورمیانه پرداخت و نوشت: ریاض و پاریس در مسیر یک توافقنامه راهبردی حرکت می‌کنند.

این روزنامه افزود: فرانسه و عربستان مبانی روابط آینده خود را براساس یک مفهوم راهبردی پایه ریزی کرده‌اند. بر این اساس، تکامل بین عربستان و فرانسه صورت خواهد گرفت زیرا از یک سو عربستان به دنبال یک شریک دارای وتو در شورای امنیت است چرا که آمریکا از شراکت به سعودی‌ها دست کشیده است و فرانسه نیز به دنبال یک شریک قوی در خاورمیانه است چرا که خود را به تدریج خارج از چارچوب تصمیم گیر های بزرگ و سرنوشت ساز می‌یبیند.

روزنامه رای الیوم به نقل از اطلاعات برخی از منابع که رویکرد جدید فرانسه در خاورمیانه را زیر نظر دارند، نوشت: پاریس و ریاض خط مشی کلی توافق راهبردی بین خود را ترسیم کرده‌اند که این توافق به مفهوم شراکت مستحکم بین امارات و فرانسه نزدیک است اما تفاوت آنها در این است که امارات در قد و اندازه کشوری مرکزی در خاورمیانه مثل عربستان نیست.

فرانسوا اولاند در 29 دسامبر گذشته به ریاض سفر کرد و از توافق‌های راهبردی سخن گفت. مبانی توافق راهبردی پایه گذاری شد و آغاز برخی از مفاد آن آغاز شد.

روزنامه پاریس ماچ در اوخر ماه دسامبر مقاله‌ای را تحت عنوان «چرا عربستان در فرانسه سرمایه گذاری می‌کند» منتشر کرد و از قراردادهای اقتصادی بزرگ درمقابل حمایت سیاسی راهبردی سخن گفت. لوران فابیون وزیر خارجه و مونتنوبرگ وزیر برنامه ریزی تولید بر بخش های سیاسی و اقتصادی این توافق نظارت دارند.

دولت فرانسه در این توافق خواسته‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی زیر را می‌خواهد:

- حمایت ریاض و هم پیمانانش در زمینه طرح‌های فرانسه در سطح سیاست بین‌المللی.

- گشوده شدن درهای عربستان به روی آموزش زبان فرانسوی در این کشور از جمله ایجاد دانشگاهی فرانسوی یا شعب یک دانشگاه فرانسوی در عربستان. پاریس از این طریق می‌خواهد یک قشر تحصیل کرده فرانسوی را در عربستان ایجاد کند تا بتواند در آینده با آنها تعامل کند. این وضعیت تاکنون محدود به آموزش زبان انگلیسی بوده است.

- ضرورت هماهنگی عربستان در پرونده اسلام در فرانسه با موسسات فرانسوی ویژه ادیان، به گونه ای که هرگونه کمک یا حمایت مالی به این جمعیت‌ها تنها از کانال‌های رسمی فرانسه صورت گیرد.

- اعطای سهم مناسبی از قرارداد پروژه‌های زیربنایی در عربستان و قراردادهای سلاح به شرکت‌های فرانسوی.

در مقابل، عربستان نیز یک سری خواسته‌ها به طور پیشنهاد یا شرط برای توافق راهبردی به شرح زیر مطرح کرده است:

- حمایت فرانسه از برخی از طرح های عربستان در عرصه سیاست بین‌المللی.

- تعهد فرانسه به استفاده از وتو در پرونده‌هایی که ممکن است به زیان عربستان در شورای امنیت باشد و جلوگیری از صدور قعطنامه‌ها در پارلمان اروپا که به عربستان آسیب می‌زند از جمله در ارتباط با حقوق بشر و زنان. این بخش از درخواست با موضع محتاطانه فرانسه روبرو شده است که از عربستان خواسته است تا برای مواجه نشدن با مشکل درآینده رویکرد بازتری در قبال پرونده حقوق بشر داشته باشد.

- امضای توافقنامه طولانی مدت که از هرگونه تغییری در سطح روسای جمهور فرانسه تاثیر نپذیرد.

- امضای قراردادهای سلاح پیشرفته به شرطی که محدودیتی درباره استفاده از آن وضع نشود. این برخلاف سیاست واشنگتن است که شروطی را درخصوص استفاده از سلاح‌های فروخته شده‌اش به عربستان وضع کرده است.

عربستان بعد از دست کشیدن انگلیس و آمریکا از این کشور در پرونده‌های حساس در خاورمیانه مثل پرونده سوریه و پرونده هسته‌ای ایران احساس انزوای راهبردی می‌کند و این امر ریاض را برآن داشت تا درهای پاریس را بکوبد.

این توافق از چندماه پیش درحال تجلی یافتن است و گام‌های مهمی در این ارتباط برداشته شد که از جمله قرارداد عربستان و فرانسه برای مسلح کردن ارتش لبنان با سلاح‌های فرانسوی و پول سعودی‌ها است. دیگری خرید سلاح‌های فرانسوی است به گونه‌ای که فرانسه را برای اولین بار در تاریخ عربستان به اولین فروشنده سلاح به این کشور در سال 2013 میلادی تبدیل کرد. این امر علاوه بر همنوایی مطلق در مواضع درخصوص پرونده سوریه و پرونده هسته‌ای ایران است.

52261

کد N112760