کره شمالی از آمریکا خواست رزمایش با کره جنوبی را متوقف کند

کره شمالی امروز (یکشنبه) بار دیگر از آمریکا خواست تا "تمرین جنگ اتمی" خود در کره جنوبی را متوقف کند و واشنگتن را به تلاش برای انجام حمله‌ای اتمی علیه پیونگ یانگ متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، همزمان با اینکه کره جنوبی و آمریکا قصد دارند مانورهای سالیانه "راه حل نهایی" و "فول ایگل" خود را اواخر ماه جاری میلادی برگزار کنند، این اظهارات کره شمالی منتشر شد.

روزنامه دولتی "رودونگ سینمون" نوشت: اگر آمریکا حقیقتا به صلح و خلع تسلیحات اتمی علاقه‌مند است نباید به جاه طلبی خود برای انجام یک حمله اتمی باز دارنده علیه کره شمالی ادامه دهد. آمریکا باید فورا تمرین جنگ اتمی خود در کره جنوبی را متوقف کند.

این روزنامه اشاره‌ای نکرد که منظورش از "تمرین جنگ اتمی" چیست اما به نظر می‌آید که این مساله به مانورهای نظامی "راه حل نهایی" و "فول ایگل" مربوط است.

آمریکا و کره جنوبی بدون توجه به ادعای کره شمالی مبنی بر اینکه این مانورها تمرینی برای یک جنگ اتمی علیه پیونگ یانگ است، متعهد شده‌اند تا این مانورها را طبق برنامه انجام داده و می‌گویند که این رزمایش‌ها دفاعی هستند.

روزنامه رودونگ سینمون پیشتر واشنگتن را به تلاش برای تبدیل کره جنوبی و ژاپن به پایگاهی برای تسلیحات اتمی‌اش و آغاز یک جنگ اتمی در شبه جزیره کره متهم کرده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن ماه گذشته میلادی به تحقق یک توافق محرمانه میان توکیو و واشنگتن اذعان کرد که به آمریکا اجازه می‌دهد تسلیحات اتمی‌اش را به خاک ژاپن منتقل و در آنجا ذخیره کند.

انتهای پیام

کد N112230