ادامه اعتراض‌ها در بوسنی و هرزگوین/ زخمی شدن 300 تن

سیاسی

اعتراضات خشونت‌آمیز در بوسنی و هرزگوین در حالی ادامه دارد که پس از زخمی شدن تعداد زیادی در جریان سه روز درگیری‌، خطر بروز خشم عمومی نسبت به دولت، این کشور را تهدید می‌کند.

اعتراضات خشونت‌آمیز در بوسنی و هرزگوین در حالی ادامه دارد که پس از زخمی شدن تعداد زیادی در جریان سه روز درگیری‌، خطر بروز خشم عمومی نسبت به دولت، این کشور را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی صدای روسیه و خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان بوسنیایی بخش‌هایی از ساختمان ریاست جمهوری را در سارایوو، پایتخت این کشور به آتش کشیدند و حداقل 200 تن در درگیری با پلیس زخمی شدند. با احتساب این تعداد، تاکنون 300 تن در درگیری‌های خشونت‌بار بوسنی هرزگوین که از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد، زخمی شده‌اند.

این در حالی است که وزیر کشور بوسنی هرزگوین هشدار داده بود که انفعال دولت، به خشم مردم دامن می‌زند و اینکه مقامات باید یک سونامی مبارزه با اختلاس بر پا کنند.

وی گفت که در غیر این صورت، مردم یک سونامی علیه دولت به راه خواهند انداخت. معترضانی که اکثر آنها بیکار هستند، خواستار کناره‌گیری مقامات محلی و منطقه‌ای شده‌اند. آنها این مقامات را مسئول بن‌بست سیاسی به وجود آمده می‌دانند که باعث افول شرایط اقتصادی شده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، در همین راستا بسیاری از مقامات ارشد منطقه‌ای در دو شهر جنوبی و مرکزی "توزلا" و "زنیکا"، تحت فشار معترضان کناره‌گیری کردند.

این اعتراضات، شدیدترین ناآرامی در منطقه بالکان پس از پایان جنگ سال 1995 بوده و نشان‌دهنده نارضایتی مردم از اقتصاد ضعیف این کشور است. طبق گزارش‌ها نرخ بیکاری در بوسنی هرزگوین 44 درصد بوده و از هر پنج تن، یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کند.

معترضان روش‌های خشونت‌باری همچون سرقت از مغازه‌ها یا پرتاب سنگ و بمب‌های آتش‌زای دست‌ساز به سوی ساختمان‌هیا دولتی را در پیش گرفته‌اند.

اما "سواد زلیکوویچ"، نخست‌وزیر کانتون سارایوو پس از بررسی شرایط موجود، کناره‌گیری کرد. این در حالی است که وی در یک کنفرانس خبری دلیلی منطقی برای اعمال معترضان از جمله نابودی اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی ندیده و آن را محکوم کرد.

انتهای پیام

کد N112222