سازمان ملل حمله تروریست‌ها به کاروان کمک‌رسانی در حمص را محکوم کرد

جنگ,سوريه

در پی حمله گروه‌های تروریستی به هیات کمک‌رسانی سازمان ملل در شهر حمص، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نسبت به این حمله اظهار تاسف کرد و خواهان احترام به آتش‌بس سه روزه در حمص شد.

در پی حمله گروه‌های تروریستی به هیات کمک‌رسانی سازمان ملل در شهر حمص، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نسبت به این حمله اظهار تاسف کرد و خواهان احترام به آتش‌بس سه روزه در حمص شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: من نسبت به نقض آتش‌بس سه روزه‌ای که برای توقف درگیری‌ها تعیین شده بود به شدت متاسفم.

وی ضمن محکوم کردن این حمله تاکید کرد: حمله به کاروان کمک رسانی سازمان ملل یادآور خطراتی است که غیرنظامیان و مسئولان کمک رسانی به شکل روزانه در سوریه هدف آن قرار دارند.

آموس همچنین از طرف‌های درگیر در سوریه خواست تا به مدت زمان تعیین شده برای ارسال کمک‌های انسانی احترام بگذارند و امنیت غیرنظامیان را برقرار ساخته و ارائه کمک‌ها را تسهیل بخشند.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه عنوان داشت: سازمان ملل و همراهان ما در زمینه کمک‌های انسانی از تلاش‌های خود برای ارسال کمک‌ها به انسان‌های نیازمند شانه خالی نخواهند کرد.

پیشتر هلال احمر سوریه اعلام کرد که کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به شهر حمص مورد حمله خمپاره‌ای قرار گرفتند.

در همین راستا استاندار حمص اعلام کرد: گروه اعزامی از سوی هلال احمر و سازمان ملل که وارد حمص شده‌اند در وضعیت خوبی به سر می‌برند و کمی پیشتر بازداشت تروریست‌هایی که به کاروان کمک‌رسانی حمله کردند پایان یافت.

افراد مسلح کامیون‌های کمک رسانی را توقیف کرده اما هیات سازمان ملل را آزاد کردند.

در همین حال ائتلاف مخالفان سوریه با طرح این ادعا که نظام سوریه کاروان‌های کمک رسانی سازمان ملل را در حمص هدف قرار داده از شورای امنیت خواست تا قطعنامه‌ای را جهت اعمال فشار علیه نظام سوریه تصویب کند.

ائتلاف مخالفان در بیانیه‌ای مدعی شد: این اقدام نظام سوریه در هدف قرار دادن کاروان‌های کمک‌رسانی در پی دیگر اقدامات نظام صورت گرفت و نوارهای ویدئویی و سخنان شاهدان عینی در حمص ثابت می‌کند که نیروهای نظام کامیون‌های کمک‌رسانی سازمان ملل و غیرنظامیان در این شهر را هدف قرار داده‌اند.

پیشتر استرالیا، لوکزامبورگ و اردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داده و خواهان فعالیت آزادانه گروه‌های امدادرسانی ‌در داخل سوریه و پایان محاصره مناطق مختلف شده و نقض حقوق بشر و حملات هوایی در سوریه را محکوم کردند که این پیش‌نویس با مخالفت روسیه روبرو شد.

انتهای پیام

کد N112219