دیپلمات ارشدآمریکایی: چاره‌ای جز مشارکت ایران در ژنو2 وجود ندارد/عربستان مخالف است

یک دیپلمات بلند پایه آمریکایی با بیان اینکه روابط میان ریاض و واشنگتن بسیار مستحکم و تاثیرناپذیر است گفت: علی رغم تلاش‌های جان کری عربستان با حضور ایران در نشست ژنو 2 مخالف است.

یک دیپلمات بلند پایه آمریکایی با بیان اینکه روابط میان ریاض و واشنگتن بسیار مستحکم و تاثیرناپذیر است گفت: علی رغم تلاش‌های جان کری عربستان با حضور ایران در نشست ژنو 2 مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک دیپلمات بلند پایه آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه "الرای" اعلام کرد در سفر اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به ریاض مسائل مهم و عوامل اساسی و تاثیرگذار در روابط میان واشنگتن و ریاض که از جمله آن می‌توان به جنگ سوریه اشاره کرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: گرچه عربستان از عدم دخالت نظامی آمریکا در سوریه و جنگ علیه نظام بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بسیار خشمگین است اما روابط استراتژیک بسیار محکمی میان آمریکا و عربستان وجود دارد که از هیچ مساله‌ای تاثیر نمی‌پذیرد.

این مقام بلند پایه تصریح کرد: ما و عربستان هرکدام اصول استراتژیک خود را در خاورمیانه داریم. اما آمریکا همچنان بر توافقنامه‌های نظامی و اصول و قواعد خود پایبند است و حقیقت ثابتی که وجود دارد این است که آمریکا ملزم است که از منطقه خلیج فارس دفاع کند.

وی در ادامه افزود: طرف‌هایی مسئولیت جنگ سوریه را برعهده دارند که می‌توانند نقش فعالی را در توقف این جنگ ایفا کنند و ما باید عامل تروریسم و گروه‌های بین‌المللی را که برای مبارزه با آن‌ متحد شده‌اند در نظر بگیریم و به همین دلیل هیچ چاره‌ای جز مشارکت عربستان و ایران در کنفرانس ژنو2 وجود ندارد.

دیپلمات‌ آمریکایی در ادامه افزود: علی رغم تلاش‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا عربستان با مشارکت ایران در نشست ژنو 2 مخالف است.

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی سوریه بسیار پیچیده است و امور به آن سمتی پیش می‌رود که مطلوب ما نیست. نیروهای نظامی سوریه در حال پیشروی و پیشرفت هستند و به همین دلیل چاره‌ای جز قبول مشارکت ایران در نشست ژنو 2 نداریم.

این مقام آمریکایی با اشاره به تصمیمات اخیر عربستان مبنی بر صدور دستور مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: این اقدام عربستان اقدامی "درست" است که بر محوریت همکاری آمریکا و عربستان در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه تاکید دارد.

انتهای پیام

کد N112212