آسوشیتد پرس گزارش داد:

آژانس در پی یافتن افراد مطلع از فعالیت هسته ای ایران/سفارش های غرب به بازرسان

ایران در جهان

یک خبرگزاری غربی با اشاره به حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران از آمادگی ایران برای همکاری با این نهاد بین المللی و پاسخگویی به پرسش های آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس در این گزارش به نقل از مقامات ایرانی به آمادگی تهران برای پاسخگویی به پرسش های مورد نظر آژانس اشاره کرده و می نویسد: بازرسان آژانس درصدد هستند در این سفر به افراد، مکان ها و محل هایی که پیشتر در مورد آنها اتهاماتی متوجه ایران شده بود دسترسی پیدا کنند.

بازرسان آژانس روز جمعه هفتم فوریه وارد ایران شده اند و پیش از ورود آنها به تهران، یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهاراتی عنوان کرده بود که مذاکراتی دشوار پیش روی ایران و بازرسان خواهد بود.

آسوشیتدپرس در ادامه به نقل از یک دیپلمات ناشناس می نویسد: ایران اعلام کرده در این سفر آماده همکاری درباره اتهامات مربوط به فعالیت نظامی هسته ای است. به گفته این دیپلماتهای ناشناس، در همین رابطه بازرسان آژانس فهرستی را تهیه و به مقامات ایران تحویل داده و خواهان بررسی آن شده اند.

دسترسی به برخی اطلاعات رایانه های تاسیسات هسته ای و مراکز  تولید موشک، برخی از موارد موجود در این لیست است.

آژانس همچنین می‌گوید خواهان بررسی دقیق برخی اسناد تاسیساتی مثل فردو است. آژانس همچنین خواهان گفتگو با برخی از افراد دخیل در تاسیسات هسته ای ایران است.

به طورخلاصه مواردی که در این لیست وجود دارد و ایران باید به آنها پاسخ بگوید شامل موارد زیر هستند:

 - نشانه‌ هایی مبنی بر انجام آزمایش بر روی مواد با قابلیت انفجاری بالا

- تلاش برای ساخت چاشنیهای انفجاری مورد استفاده برای انفجارهای هسته ای

-  مدل سازی رایانه ای هسته ای یک کلاهک اتمی از سوی ایران

- فعالیتهای احتمالی برای انجام یک آزمایش هسته ای و تلاش برای ایجاد قابلیت حمل کلاهک هسته ای در موشک میان‌برد شهاب3

- وجود اطلاعاتی مبنی بر گسترش فعالیتهای تسلیحاتی زیرزمینی پیش از سال 2003.

پیشتر در ایران از این نکات با عنوان موارد ادعایی آژانس یاد می شد.

آسوشیتدپرس در ادامه به نقل از همین دیپلمات های ناشناس می نویسد: آمریکا و کشورهای اروپایی از یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته اند تا این سفر بازرسان با نتیجه‌ ملموس و توام با پیشرفت همراه باشد.

یک دیپلمات دیگر نیز مدعی شد که بازرسان آژانس برای اینکه ایران را به همکاری بیشتر تشویق کنند، قصد دارند در ابتدا خواهان دسترسی به اطلاعاتی شوند که چندان حساس نیستند.