راهی طولانی پیش روی چین و تایوان تا برقراری روابط

تایوان,روابط

تهران - ایرنا - گفت وگو بین مقامات ارشد چین و منطقه تایوان برای اولین بار ظرف بیش از شش دهه ، روز سه شنبه درحالی آغاز می شود که تحلیلگران معتقدند راهی طولانی تا برقراری یک رابطه سیاسی فیمابین وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تایپه، ˈوانگ یو چیˈ وزیر امور سرزمین اصلی تایوان که بر امور سیاسی چین در این منطقه نظارت دارد، در 11 فوریه ( 22 بهمن) به چین سفر کرده و در مذاکراتی با ˈژانگ ژیجونˈ رییس دفتر امور تایوان چین شرکت خواهد کرد که قرار است تا 14 فوریه (25 بهمن) به طول بیانجامد.

این دیدار در ˈنانجینگˈ واقع در استان شرقی ˈجیانگ سوˈ چین ، ثمره سال ها تلاش برای عادی سازی روابط و برقراری اولین تماس رسمی بین چین و تایوان از زمان جدایی این منطقه در سال 1949 میلادی تاکنون است.

از آن زمان تاکنون ؛ چین و منطقه تایوان بطور جداگانه اداره می شوند اما چین این منطقه را یکی از استان های خود می داند و امکان استفاده از زور برای بازگرداندن آن به خاک خود را رد نکرده است.

این گزارش حاکی است: زمانی که تصمیم برای ملاقات بین مقامات چین و تایوان طی یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه ژانویه (دی) اعلام شد، ˈوانگˈ گفت که این ملاقات تاثیری حیاتی بر برقراری روابط بین دوطرف خواهد داشت.

ˈجیا کینگووˈ استاد مطالعات بین الملل در دانشگاه ˈپکینگˈ به خبرگزاری فرانسه گفت که این دیدار نشانه یی از اطمینان و اعتماد بیشتر بین دوطرف است و می تواند همکاری فیمابین را به دنبال داشته باشد.

جیا می گوید: درحالی که تایوان به نتایج این دیدار همچون کسب فواید اقتصادی یا تضمین های امنیتی چشم دوخته است، چین بیشتر یکپارچگی با این منطقه در درازمدت را مدنظر دارد.

جیا معتقد است که از نقطه نظر چین، این دیدارها به منظور پیشبرد روند یکپارچگی اقتصادی و نیز اتحاد سیاسی در درازمدت ، بسیار مهم تلقی می شود.

این گزارش حاکی است: تایوان با این ملاقات ها و مذاکرات درصدد مطرح کردن مسایلی نظیر ارایه پیشنهاد دایرشدن دفاتر نمایندگی ، تلاش های دوجانبه در زمینه یکپارچگی اقتصادی و خدمات بهداشتی بهتر برای دانشجویان تایوانی مشغول تحصیل در چین است.

لازم به ذکر است که روابط اقتصادی بین چین و تایوان در سال های اخیر به حد چشمگیری افزایش یافته است. این اتفاق به ویژه پس از به ریاست جمهوری رسیدن ˈما یینگ- ژئوˈ به عنوان یک چهره دوستدار چین در تایوان در سال های 2008 و 2012 شتاب گرفت.

در ماه ژوئن (خرداد) سال 2010 میلادی تایوان و چین یک توافقنامه همکاری اقتصادی امضا کردند که به منزله مهمترین گام درجهت آشتی و مصالحه فیمابین تلقی شد.

با این حال، تایپه و پکن کماکان از تماس های رسمی اجتناب ورزیده اند و مذاکرات از زمان روی کارآمدن ˈما یینگ ژئوˈ از طریق نهادهای نیابتی صورت گرفته است.

با اینکه این نهادها نظیر بنیاد نیمه رسمی تبادل روابط تایوان و نیز اتحادیه روابط با منطقه تایوان چین به پیشرفت های اقتصادی فیمابین دست یافته است اما فاقد قدرت کافی برای ازمیان برداشتن اختلاف های عمیق است.

تحلیلگران معتقدند این مذاکرات قدمی مهم در جهت توسعه مذاکرات دو طرف فراتر از مسائل اقتصادی و تجاری خواهد بود و تنها برقراری روابط در سطح مقامات ارشد چین و تایوان است که می تواند به این مناقشه فیمابین پایان دهد و شاید دیدار برنامه ریزی شده در روز سه شنبه سرآغازی برای پایان این مناقشه باشد.

آساق **1450**1392
کد N111837