ابراز نگرانی سازمان ملل درباره حمله تروریست ها به نیروهای کمک رسان در سوریه

سازمان ملل متحد

تهران - ایرنا - ˈوالری آموسˈ معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه با اشاره به حمله دیروز تروریست ها به کاروان کمک رسان این سازمان در یکی از مناطق تحت محاصره شهر ˈحمصˈ سوریه، درباره خطرات و دشواری های پیش روی این کاروان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ˈرویترزˈ، وی در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید درباره نقض توافق آتش بس سه روزه میان طرف های درگیر در سوریه و حمله به کاروان کمک رسان سازمان ملل در حمص گفت: رخدادهای دیروز هشدار تلخی است درباره خطراتی که غیر نظامیان و نیروهای کمک رسان هر روز در سراسر سوریه با آن مواجه هستند.

کاروان نیروهای کمک رسان سازمان ملل که به منظور رساندن غذا و دارو به دو هزار و پانصد نفر از ساکنان شهر حمص و خارج کردن غیر نظامیان تحت محاصره به سوریه اعزام شده بود، دیروز هدف حمله تروریست های مسلح قرار گرفت.

سازمان هلال احمر سوریه اعلام کرد: در جریان حمله به کاروان حامل کمک های بشردوستانه، راننده یک کامیون زخمی شد و چند گلوله خمپاره نیز در نزدیکی این کاروان به هنگام ورود خودروها به شهر قدیمی حمص، اصابت کرد.

آموس افزود: ما همچنان از طرف های درگیر در این مناقشه می خواهیم به آرمان های بشردوستانه احترام بگذارند و اجازه بدهند ماموریت حفاظت و کمک رسانی به غیر نظامیان انجام شود.

وی در عین حال تاکید کرد: هیچ عاملی مانع فعالیت های سازمان ملل متحد و شرکای آن در رساندن کمک های بشردوستانه به افراد مورد نیاز نخواهد شد.

رویترز افزود: توافق در زمینه کمک به ساکنان شهر حمص نخستین نتیجه ملموس مذاکراتی محسوب می شود که دو هفته قبل در ژنو سوئیس و با هدف تلاش برای پایان دادن به جنگ داخلی سه ساله سوریه برگزار شد. در این درگیری ها بیش از یکصد و 36 هزار نفر کشته شده اند.

خاورم**9156**1651
کد N111593