ناامیدی سازمان ملل متحد از حمله به کاروان امدادی در سوریه

سوریه

تهران-ایرنا- ˈوالری آموسˈکمیسرعالی سازمان ملل درامور بشردوستانه ناامیدی عمیق خود را از حمله به کاروان کمک در منطقه تحت محاصره مخالفان در حمص اظهار داشت اما وعده داد تلاش برای کمک رسانی به مردم سوریه ادامه می یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سازمان ملل متحد، آموس شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد : من به شدت از این بابت ناامید شده ام که آتش بس سه روزه برای کمک رسانی مورد توافق طرفین نقض شده و از روی عمد به امداد رسانان سازمان ملل حمله شد.

وی تاکید کرد: حوادث امروز نشانه مهمی از این امر است که غیرنظامیان و امدادرسانان هر روز با چه دشواری هایی در سوریه مواجه می شوند.

حمله روزشنبه به کاروان کمک رسان سازمان ملل متحد، عملیات تحت هدایت سازمان ملل متحد برای رساندن موادغذایی و دارویی به دوهزار و 500 نفر در حمص و خارج کردن غیرنظامیان محاصره شده در این شهر را با خطر روبرو می کند.

هلال احمر سوریه اعلام کرده است خمپاره های شلیک شده نزدیک به کاروان کمک رسان اصابت کرده است و گلوله هایی نیز به سوی خودروهای حامل کمک ها شلیک و بر اثر این حملات یک راننده زخمی شده است.

آموس ادامه داد: من همچنان از همه طرف ها در این درگیری می خواهم به آتش بس توافق شده برای کمک رسانی احترام بگذارند، از امنیت غیرنظامیان مطمئن شوند و اجازه عبور کاروان های امدادی را بدهند. سازمان ملل متحد و دیگر شرکای کمک کننده ما از ادامه کمک رسانی وحداکثر تلاش های خود به منظور کمک به نیازمندان در سوریه دست برنمی دارند.

مقامات سوریه معارضان و مخالفان نیروهای ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه را مسئول این حمله می دانند. حملات خمپاره ای دیگری اوایل روز شنبه باعث تاخیر در آغاز کمک رسانی شد. کمک رسانی به ساکنان شهر محاصره شده حمص از نتایج کنفرانس ‍ژنو2 بود.

اروپام**9157 ** 1064
کد N111529