کارشناس مسائل راهبردی:

آمریکا حاضر به پذیرش واقعیت های نظام جمهوری اسلامی ایران نمی باشد

شبکه دوم سیما

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه آمریکا حاضر نیست واقعیت های نظام جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، گفت: آمریکایی ها از همان ابتدا، انقلاب اسلامی را در تضاد با اهداف استکباری خود می دیدند و هیچوقت حاضر نشدند بزرگترین تحول سیاسی قرن بیستم را که ملت ایران قاطعانه آن را ایجاد کردند به رسمیت بشناسند.

ˈمهدی محمدیˈ شنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: راهبردهای آمریکا اعمال فشار و تشدید آن در طول زمان است تا از یک طرف ملت ایران را تضعیف کند و از طرف دیگر برای پیگیری اهداف خود نمایندگانی را در داخل ایران پیدا کنند.

وی افزود: اما آمریکایی ها باید بدانند که ملت ایران هرگز دشمنی های آنها را فراموش نمی کند و حافظه تاریخی ملت ایران قدرتمند و هوشمند است.

محمدی ادامه داد: آمریکایی ها در پی افزایش خطی فشار و تهدید هستند و چون می دانند آن سوی تهدیدها هیچ اقدام نظامی و عملی وجود ندارد خیلی امیدوارند که این تهدیدها جواب دهد.

وی گفت: آنها در فتنه 88 هم گرفتار محاسبات اشتباهی شدند و فکر می کردند ملت ایران از نظام خود و آرمانها و ارزش های الهی خود خسته شده اند اما این طور نبود.

وی افزود: آمریکایی ها در پی هدفمند کردن تحریم های خود هستند و از سال 88 این تحریم ها زیاد شده است و عملیات اطلاعاتی و سایبری را گسترش داده اند و از جریانی خاصی در داخل کشور حمایت می کنند تا افکار آنها را در داخل نمایندگی کنند.

این کارشناس مسائل راهبردی ادامه داد: اما ملت ایران تجربه بیش از شش دهه و به طور خاص بیش از سه دهه را دارد که بسیار ارزشمند است و روز به روز قدرتمند تر شده است و در مقابل، آمریکایی ها در بدترین دوران تاریخ سیاسی خود قرار دارند و دیگر نمی توانند با مداخله مستقیم به اهداف خود برسند و به همین علت در پی گسترش درگیریهای منطقه ای هستند که بحران سوریه از آن نمونه است. وی گفت: خوشبختانه ملت فهیم ایران اسلامی هوشیارند و بار دیگر در مراسم راهپیمایی 22 بهمن به آمریکایی ها نشان خواهند داد به شدت گرفتار اشتباه محاسباتی هستند.

محمدی تصریح کرد : آمریکایی ها در حالی که توافقنامه ژنو را امضاء کرده اند تحریم های جدید را افزایش داده اند و به حداقل های این توافق پایبند نبوده اند اما اگر به مذاکره روی آورده اند به علت تضعیف تاریخی و سیاسی آنهاست.

وی گفت: آنها خیلی امیدوارند که بتوانند از ظرفیت این مذاکرات به اهداف خود برسند اما بی اعتمادی ملت ایران بسیار ریشه دار و عمیق دار تر از آن است که آنها تصور می کنند.

ˈفواد ایزدیˈ استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در گفت وگوی ویژه خبری گفت: آمریکایی ها هدف مشترکی دارند و آن هم براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و حکومت اسلامی است اما درباره تاکتیک ها و راهبردهای تحقق این هدف خود اختلاف نظرهایی دارند.

وی افزود: امروز هم مشاهده می شود که کنگره آمریکا در فکر تشدید تحریم ها است اما اوباما می گوید آن را وتو خواهد کرد این تنها اختلاف روش است نه اختلاف هدف.

ایزدی گفت: چون آمریکایی ها نتوانستند نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند و تهدیدهای نظامی آنها هم تنها یک طبل توخالی است و نمی توانند اقدام نظامی کنند به مذاکره روی آوردند و می خواهند از ظرفیت مذاکره برای تحقق اهداف پلید خود استفاده کنند.

وی افزود: آمریکایی ها در پی افزایش فشار بر حکومت و ملت ایران اسلامی و در انتظار تاثیر گذاری تحریم ها هستند اما از طرف دیگر از رشد و پیشرفت هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران هراس دارند به همین علت می خواهند این دو مسیر را به طور متوازن پیش ببرند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اما ملت ایران در چند ماه اخیر به خوبی پی برده است که آمریکایی ها غیر قابل اعتماد هستند و هرگز به حرفها و توافق نامه هایی که امضاء کرده اند پایبند نیستند و نخواهند بود.

وی گفت: تهدیدهای نظامی آمریکا هم به اعتقاد خودشان تنها یک تهدید است و می دانند که اگر اقدام نظامی کنند به قول خود آمریکایی ها کشتی هایشان غرق خواهد شد.

ایزدی افزود: قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران بسیار قوی تر و مقتدر تر از آنی است که دشمن تصور می کند و تا کنون یکبار هم از آمریکایی ها شنیده نشده است که بگویند قدرت نظامی ایران ضعیف است .

این استاد دانشگاه گفت: ملت ایران بار دیگر در مراسم راهپیمایی 22بهمن ثابت خواهد کرد که به آمریکایی ها اعتماد ندارند و به آرمانهای الهی و اسلامی خود پایبند است.

شبد** 3404
کد N111430