پلیس ترکیه ، تظاهرات میدان تقسیم استانبول را سرکوب کرد

درگیری

آنکارا - ایرنا - پلیس شهر استانبول ترکیه تظاهرات هزاران نفر از مردم این شهر در پی تصویب لایحه افزایش کنترل بر اینترنت توسط مجلس ملی ترکیه را سرکوب کرد.

به گزارش شنبه شب خبرنگار ایرنا ، هزاران نفر از مخالفان تصویب این لایحه امشب قصد داشتند در میدان تقسیم استانبول دست به تظاهرات بزنند که با دخالت پلیس مواجه شدند.

تظاهر کنندگان ضمن محکوم کردن این لایحه توسط نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه علیه ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه شعار دادند.

پلیس ترکیه برای متفرقه کردن تظاهر کنندگان از گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کرد.

براساس این گزارش ، درگیری بین تظاهر کنندگان و پلیس در خیابان های اطراف میدان تقسیم استانبول همچنان ادامه دارد.

مجلس ملی ترکیه روز پنجشنبه گذشته اصلاحات بحث انگیز افزایش کنترل دولتی بر اینترنت را با اکثریت آرای نمایندگان وابسته به حزب حاکم عدالت و توسعه به تصویب رساند.

به رغم مخالفت های تند احزاب مخالف و اعتراض های مخالفان و سازمان های غیر دولتی، این لایحه دولت با آرای حزب حاکم به تصویب رسید.

قانون جدید اینترنت به ویژه به مقامات سازمان مخابرات ترکیه اجازه می دهد بدون حکم قضایی پایگاه های اینترنتی نقض کننده ˈحریم خصوصی ˈ یا منتشر کننده اطلاعات ˈتبعیض آمیز و توهین کننده ˈ را مسدود کند.

این قانون همچنین به سازمان مخابرات اجازه می دهد از شرکت های خدمات اینترنتی بخواهد پایگاه ها و اطلاعاتی را که یک کاربر استفاده کرده است، به مدت دو سال حفظ کنند.

احزاب مخالف ترکیه با عنوان اینکه دولت این کشور برای سرپوش گذاشتن به رسوایی فساد مالی در دستگاه های دولتی در صدد ممانعت از انتشار اخبار مربوط به این رسوایی بوده و به همین علت اقدام به این امر کرده است، آن را نقض آزادی توصیف کردند.

حزب حاکم عدالت و توسعه با 319 کرسی از 550 کرسی مجلس ترکیه، اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را در اختیار دارد.

تصویب این قانون در حالی صورت گرفته که دولت ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در آستانه برگزاری انتخابات شهرداری ها 30 مارس (10 فروردین ماه) و ریاست جمهوری اوت (شهریور) 2014 با رسوایی فساد مالی بی سابقه رو به رو است.

خاورم ** 2010**230**
کد N111339