اخبار بحرین/

کودک 12 ساله بحرینی قربانی سلاح ساچمه ای/نگرانی خانواده بازداشت شدگان بحرینی

آفریقا و خاورمیانه

نگرانی یک مادر بحرینی از سفر احتمالی فرزندش به سوریه برای مشارکت در جنگ در کنار گروههای مسلح،ادامه بازداشت غیر قانونی نظامیان رژیم و زخمی شدن یک کودک بحرینی بر اثر سلاح ساچمه ای نظامیان آل خلیفه از مهمترین اخبار این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه الایام، منابع بحرینی اعلام کردند: یک مادر بحرینی از مسئولان رژیم بحرین خواسته است که مانع از سفر فرزندش به سوریه شوند به ویژه که فرزند 18 ساله این مادر بحرینی به تازگی دوران دبیرستان خود را به اتمام رسانده است.

الایام به نقل از این مادر بحرینی آورده است: فرزندم دارای تفکرات مذهبی قوی است و بعید نیست که افرادی وی را تحریک کرده باشند تا به شکل غیرقانونی از کشور خارج شود.تلاشهای پدرش نیز نتوانسته وی را از سفر به سوریه بازدارد.

شایان ذکر است که تعدادی از بحرینی در کنار گروههای تروریستی در سوریه جنگیده اند و دست کم 6 نفر از آنها کشته شده اند.

از سوی دیگر مرکز حقوق بشری بحرین با صدور بیانیه ای اعلام کرد: صادق جعفر منصور الشعبانی31 ساله که از سوی دستگاه اطلاعاتی سلطان نشین عمان در اواخر ژانویه گذشته بازداشت شده بود در تاریخ بازداشت یعنی 27 ژانویه2014 تحویل مسئولان رژیم بحرین شده است.

در این بیانیه آمده است: از زمان تحویل الشعبانی به رژیم بحرین تا به حال اجازه تماس این بازداشت شده را با خانواده اش نداده اند و خانواده وی نتوانسته اطلاعاتی درباره مکان نگهداری اش به دست آورد و نگران سرنوشت الشعبانی است.

خانواده صادق الشعبانی به مرکز حقوق بشر بحرین اعلام کرد: ما به همه اداره های آگاهی و مراکز بازجویی مراجعه کردیم اما آنها از وجود وی اظهار بی اطلاعی کردند و هنگامی که برای دومین بار به این مراکز مراجعه کردیم به ما گفتند که با شما تماس می گیریم و این بدان معنی است که وی در یک مرکز بازجویی که به شکنجه بازداشت شدگان معروف است نگهداری می شود.

مرکزحقوق بشری بحرین بیان کرد: ادامه ناپدید شدن افراد در بحرین گواه این مطلب است که مسئولان رژیم بحرین هیچ تلاشی برای اصلاحات انجام نمی دهند و اقدامی علیه کسانی که تخلف می کنند انجام نمی دهند.

در این بیانیه مرکز حقوق بشری بحرین از آمریکا، انگلیس،سازمان ملل ،اتحادیه اروپا و دیگر همپیمانان نزدیک به رژیم بحرین خواسته است که به این رژیم برای اعلان سرنوشت صادق الشعبانی فشار وارد کنند و رژیم را وادار کنند که به خانواده وی اجازه تماس و گرفتن وکیل برای وی دهند.

این مرکز حقوق بشری همچنین خواستار آزادی بدون قید و شرط صادق الشعبانی و همه بازداشت شدگان سیاسی و پایان شکنجه،ناپدید شدن افراد و مجازات همه شکنجه گران شد.

از سوی دیگر جمعیت الوفاق بحرین اعلام کرد: خشونت و به کارگیری بیش از حد از زور احدی حتی محمد علی السندی کودک12 ساله بحرینی(وی هنگامی که پنجره منزلشان را در جزیره ستره در جنوب منامه باز کرد از ناحیه صورت و چشم هدف گلوله ساچمه ای قرار گرفت) را مورد استثنا قرار نداده است. رژیم با استفاده از گلوله های ساچمه ای همه معاهدات را نقض کرده است.

در این بیانیه آمده است: نظامیان رژیم به طور عمدی سلاحهای خود را به سوی منازل مردم نشانه می رود و هدف قرار دادن افراد بی گناه یکی از استراتژی های آنهاست.این حادثه به بقیه حوادثی که برخی از آنها از سوی دوربین ها ثبت شده است افزوده می شود.

الوفاق بیان کرد: در شرایط کنونی امنیتی برای مردم وجود ندارد و مردم خواستار نیروهای امنیتی که حافظ جان و مال مردم باشد هستند.