آیت‌الله سیستانی به پارلمان عراق هشدار داد

واحد مرکزی خبر نوشت:

آیت الله سیستانی از امتیازاتی که پارلمان عراق برای خود و مسئولان بلندپایه این کشور تصویب کرده است انتقاد و این امتیازات را «به ناحق و غیر منطقی» دانست و خواستار لغو آنها شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کربلا،‌ پارلمان عراق قانون بازنشستگی واحدی را برای همه کارمندان دولت تصویب کرد که بر اساس آن به نمایندگان مجلس عراق پس از پایان دوره نمایندگی حقوق مادام العمر به میزان 70 درصد از حقوقی که هم اکنون دریافت می کنند تعلق می گیرد و حق بازنشستگی نمایندگان مجلس چندین برابر حقوق کارمندان دولت در بخشهای مختلف است.
شیخ مهدی کربلایی نماینده (آیت الله) سیستانی در کربلا جمعه در خطبه های نماز جمعه در حرم (حضرت) امام حسین (‌ع) رأی و نظر (آیت الله) سیستانی را برای حاضران خواند و گفت:« جای تأسف دارد که مجلس نمایندگان بار دیگر در تحقق خواسته های شهروندان ناکام ماند و برای اعضایش و مسئولان ارشد و صاحبان رتبه های ویژه ، امتیازات و موارد استثنایی به ناحقی را تصویب کرد.»
وی افزود:« شهروندان سالها بود که خواستار تصویب قانون بازنشستگی واحدی بودند که عدالت اجتماعی را محقق سازد و این خواسته را نیز مرجعیت عالی دینی که خواست ملت را منعکس می کند بارها درخواست کرده است. مرجعیت عالی دینی درخواست کرده است تدابیر قاطعانه‌ای اتخاذ و امتیازات غیر قابل قبول لغو شود اما دیدیم که بیشتر اعضای حاضر در مجلس به اراده مردم احترام نگذاشتند.»
وی تأکیدکرد «این موضوع باید نظر شهروندان را که در آستانه انتخابات هستند به خود جلب کند تا درباره کسانی که می خواهند انتخاب کنند تجدید نظر کنند و در انتخاب خود دقیق باشند و کسانی را برگزینند که پیشاپیش قول بدهند این امتیازات غیر منطقی را لغو کنند.»
( آیت الله ) سیستانی « از دادگاه فدرال خواست این ماده قانون را که بر خلاف روح قانون اساسی است تأیید نکند . قانون اساسی بر این موضوع صحه گذاشته است که شهروندان ، بدون تبعیض برابرند و کشور برابری فرصتها را برای همگان تضمین کرده است.»
این قانون بر پرداخت حقوق ماهانه به مبلغ 150 هزار دینار معادل 120 دلار به کارمند عمومی که دست کم 10 سال خدمت کرده صحه گذاشته است اما اعضای مجلس عراق که چهار سال در مجلس باشند بیش از 70 درصد از حقوق کنونی خود را به صورت مادام العمر دریافت خوهند کرد.
حقوق ماهانه کنونی نمایندگان مجلس عراق 11 هزار دلار است.
قانون جدید تصویب کرده است کارمندان عادی که 30 سال خدمت کرده باشند و سن آنان نیز بیش از 50 سال باشد ، حقوق پایه آنان 400 هزا ردینار معادل 325 دلار خواهد بود. این رقم قبلا 250 هزار دینار معادل 200 دلار بود.
130 نماینده از مجموع 170 نماینده حاضر در مجلس 325 نفره عراق به این قانون جدید رأی مثبت دادند.

52261

کد N110985