پوتین به دنبال بازیابی امپراتوری تزار است

واحد مرکزی خبر نوشت:

روزنامه وابسته به عربستان سعودی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به تلاش برای احیای رویای امپراتوری تزار از طریق ابزارهایی نظیر سوریه و اوکراین متهم کرد.
روزنامه العرب چاپ لندن در شماره امروز خود در اینترنت در مقاله ای نوشت: اگر تولستوی نویسنده معروف روس زنده بود اکنون علیه حاکمیت قدرت و پول در بازی های المپیک زمستانی سوچی فریاد بر می آورد زیرا این بازی ها صرفا نماد مسابقات ورزشی صلح جویانه میان کشورهای جهان به شمار نمی آید بلکه نمایش قدرت مسکو در منطقه و جهان است.
اگر دشمنان تزارها بخواهند کمی خصمانه تر به موضوع نگاه کنند می توانند بازی های المپیک برلین در سال 1930 را که زیر نظر هیتلر برگزار شد یادآوری کنند.
البته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به این بخش از میراث سوریه که تلاش برای آزاد سازی شرق بود نمی نگرد. او به سوچی به عنوان «فرصتی برای بازیابی افتخار از دست رفته روسیه و تقویت روحیه ملت این کشور در پی فروپاشی شوروی سابق و عملیات قفقاز » به شمار می آورد.
اعلام تولد روسیه جدید به رهبری پوتین دراین منطقه و منطقه قفقاز در ساحل دریای سیاه تبریک اعلام نشده ای برای بازیابی حکومت تزار روسیه درساختاری نوین است.
پوتین از اوایل قرن فعلی درتلاش رسیدن به این درجه و بازگرداندن روسیه به مرکز بازی درعرصه بین‌المللی بوده است.
وی تلاش کرده است روسیه را به عنوان قدرتی اقتصادی که توسعه آینده را پایه‌ریزی می‌کند معرفی کند پوتین موفق شده است با استفاده از خط‌مشی سیاسی اش تحولات سیاسی را مهار کند تا آن را برای برنامه های شخصی اش به خدمت بگیرد و به تزار تبدیل شود و بتواند نقش و قدرت از دست رفته خود را بازیابد.
از پس از جنگ روسیه در گرجستان در سال 2008 و تحولات سوریه و ایران و فروکش کردن قدرت آمریکا در زمان دولت اوباما به نظر نمی رسد که عصر جهانی سازی به موازات آشوب راهبردی در روابط بین المللی جهان را به سمت پیشرفت بشریت به سمت دنیایی بهتر سوق دهد بلکه شاهد انواع هویت های مرگبار و امپراتوری ها هستیم.
در همین چارچوب به نظر می‌رسد تاریخ نیز به نفع پوتین و دیدگاههای تئوریک و شور شوق ملی گرایانه او رقم می‌خورد.
مردم کشور او توانسته‌اند طی چندین قرن کشورها و ممالک دیگر را مطیع خود کنند و قویترین ارتش‌های جهان را شکست دهند.آنها ناپلئون را درسرزمین خودش متوقف کردند و رویای هیتلر را برای رهبری جهان فروپاشیدند.
این تعلق خاطر به افتخارات گذشته پوتین را به سمت بازی شطرنج سیاسی در قفقاز و بالتیک و شامات سوق داده است و هدفش مقابله با واشنگتن است.
از نظر مقامات مسکو،سوریه جایگاه منحصر به فردی را در برنامه های بلندپروازانه روسیه ایفا می کند.زیرا امکان دستیابی به خط راهبردی مدیترانه و دستیابی به اقیانوس هند و تامین امنیت روسیه از سمت جنوب را فراهم می کند.
پایگاه دریائی روسیه در طرطوس و پایگاه استراق سمع و دیگر پایگاههای سرّی روسیه در این منطقه موجب شده است که سوریه به سرزمینی بی بدیل برای مقابله با ناتو تبدیل شود.
روسیه می کوشد به هر قیمت ممکن جای پای خود را در خاورمیانه حفظ کند زیرا از طریق آن می تواند وجود خود رابه عنوان قدرت بزرگی در جهان تثبیت کند.
به همین سبب است که مسکو به رغم فجایع انسانی و بی ثباتی در منطقه از توسل به سیاست مختل سازی و آزاردهی دست بر نمی دارد زیرا این امر قدرت روسیه را برای تاثیر گذاری افزایش می دهد و آمریکا را که تنها قدرت جهان است ناچار می سازد تا با روسیه وارد معامله شود و عصر دوقطبی دست کم درخصوص بحران سوریه بازگردد.

این موضوع عملا در مسئله توافق برای برچیدن تسلیحات شیمیائی سوریه روی داد.از پس از مقدمات نشست ژنو2 موضع سرسختانه روسیه درباره سوریه حفظ شده است.
هیئت مخالفان سوری که به روسیه سفر کرده بودند با دیوار بلند روسی برخورد کردند به گونه ای که گستاخانه از مخالفان سوری خواسته اند که طرح عربی را در سازمان ملل مبنی بر محکومیت فاجعه انسانی در سوریه نادیده بگیرند.
درحالی که بازی های المپیک سوچی با هزینه سنگینی پر شکوه و جلال برگزار می شود تا ابّهت روسیه در منطقه به نمایش گذاشته شود ، ملت های منطقه از قرن 19 تاکنون همواره از جنگ های تزار روسیه در رنج بوده اند و اکنون نیز حلب با استفاده از تسلیحات و مهمات روسی در حال ویران شدن است.

طبعا تزار جدید روسیه حتی در ایام آتش بس سوریه به موازات بازی های المپیک خواستار خلاصی سوریه نخواهده شد.آنچه در کی یف روی می دهد نیز نشان دهنده بلند پروازی پوتین برای بازگشت به عصر امپراتوری است.
این روزنامه در بخش دیگری نوشته است: روسیه امروز تغییرات بسیاری کرده است که اجازه عقب‌گرد این کشور در مسیر دمکراسی و آزادی های فردی را نمی دهد اما این سوال مطرح است که:آیا روسها سرنوشت خود را به سرنوشت پوتین ورویای تزاری او گره خواهند زد؟

52261

کد N110984