با مصوبه مجلس صورت گرفت؛

اختصاص تسهیلات 140 میلیارد ریالی بانک مرکزی برای اشتغال مددجویان سازمان زندانها

مجلس

با مصوبه مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی مکلف شد از طریق بانکهای دولتی برای پرداخت تسهیلات به مبلغ 140 میلیارد ریال در جهت اشتغال مددجویان اقدام نماید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در جلسه علنی نوبت عصر روز شنبه مجلس  و در ادامه بررسی بخش های هزینه ای لایحه بودجه سال 93 با تصویب نمایندگان بانک مرکزی جمهوری اسلامی مکلف به تامین و پرداخت تسهیلات به مبلغ 140 میلیارد ریال جهت اشتغال مددجویان سازمان زندانها اقدام نماید.

بر این اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانکهای دولتی نسبت به تامین و پرداخت تسهیلات به مبلغ 14 هزار و 400 میلیارد ریال از محل پس اندازهای قرض الحسنه با در نظر گرفتن دوره تنفس دو ساله و در اقساط 10 ساله جهت اشتغال مجدد جویان سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به بنیاد تعاون و حرفه آموزشی و صنایع زندانیان کشور اقدام نماید.

همچنین نمایندگان با تصویب بندی، سازمانهای مناطق آزاد و تجاری و صنعتی را مکلف کردند منابع خود را به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.

خزانه داری کل کشور مکلف است منابع واریزی را به نسبت مساوی برای اجرا به کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی همان مناطق پرداخت نماید.

علاوه بر این نمایندگان بند دیگری از لایحه بودجه را به تصویب رساندند که به منظور پرداخت تسهیلات به زندانیان و محکومان نیازمند در محکومیت های مالی مانند دیه و امثال آن که ناشی از قتل و یا جرح غیر عمدی است و مقتولان مالی نیازمند غیر کلاهبرداری، مبلغ 2 هزار میلیارد از محل وجوه قرض الحسنه بانکها در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند قرار می گیرد تا با نظارت وزارت دادگستری اقدام نماید.

آئین نامه اجرایی پرداخت این تسهیلات توسط وزارت دادگستری و ستاد مذکور تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.

دولت مجاز است نسبت به تضمین تسهیلات اعطایی این بند اقدام نماید. محکومانی که در شرف بازداشت و اجرای حکم هستند، مشمول حکم مذکور در این بند می باشند.

علاوه بر این نمایندگان مجلس با تصویب بندی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مکلف کردند 30 هزار میلیارد ریال مانده تسهیلات قرض الحسنه بانکی و رشد منابع مزبور را به تفکیک 20 هزار ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) و 10 هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کشور با معرفی دستگاههای ذیربط به مددجویان تحت پوشش و کارفرمایان طرح های مددجویی پرداخت نماید و هر یک از دستگاههای مشمول این تبصره که نتوانند به هر میزانی از سهمیه تسهیلات خود تا پایان سال 1393 استفاده نمایند، سهمیه مزبور به دیگر دستگاههای مشمول که از سهمیه خود به طور کامل استفاده نموده است تعلق می گیرد.

همچنین دستگاههای مزیور مکلف هستند در مقاطع زمانی پایان آذرماه، پایان سال و خاتمه زمان استفاده، گزارش مربوطه را به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تقدیم نمایند.

علاوه بر این با تصویب نمایندگان مجلس مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و هزینه های انشعاب آب و فاضلاب و برق و گاز برای یک بار و در حد یک واحد مسکونی مطابق الگوی مصرف معافند و دستگاههای ارائه دهند خدمات مذکور موظف به ارائه این خدمات به صورت رایگان به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور هستند.