در چارچوب بیانیه مشترک 20 آبان؛

مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه دارد

انرژی اتمی

تهران - ایرنا - مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که از صبح امروز (شنبه) در محل سازمان انرژی اتمی و در چارچوب بیانیه مشترک 20 آبان ماه میان طرفین آغاز شده است، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه صبح امروز خود نتایج همکاری ها بر اساس بیانیه 20 آبان را مرور کردند.

در جلسه بعدازظهر امروز که از ساعت 15 آغاز شده است، طرفین گفت و گو های خود را ادامه خواهند داد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره دور جدید مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: این مذاکرات درباره همکاری های انجام شده بر اساس بیانیه 20 آبان میان سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی و نتیجه این همکاری ها خواهد بود.

وی تصریح کرد: همچنین در این مذاکرات درباره موارد دیگر همکاری ها بحث و گفت و گو خواهد شد.

به گفته کمالوندی، ریاست هیات ایرانی را «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و ریاست هیات آژانس را «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: این مذاکرات یک روزه خواهد بود که در صورت نیاز و توافق طرفین، فردا (یکشنبه) نیز ادامه خواهد داشت.

هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست ترو واریورانتا معاون امور پادمان های این نهاد بین المللی شب گذشته وارد تهران شد.

بر اساس توافق ایران و آژانس به نام چارچوب همکاری به همراه ضمیمه 6 صفحه ای که در 20 آبان سال جاری به امضای صالحی و آمانو رسید، ایران تا سه ماه بعد از این تاریخ دسترسی و اطلاعات لازم را به آژانس ارایه خواهد کرد. آژانس نیز در زمینه پیشرفت در اجرای این اقدامات به شورای حکام گزارش خواهد داد.

بر همین اساس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی 16 آذر وارد تهران شدند و این گروه دو نفره 17 آذر از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کردند. این سومین بازدید، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات آب سنگین اراک بود. همچنین بازرسان آ‍ژانس 9 بهمن (29 ‍ژانویه) از معدن اورانیوم گچین بندرعباس بازدید کردند.

افزون بر این بازرسان آژانس عصر 8 بهمن(28 ‍ژانویه) با «محمد امیری» مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی جلسه ای برای برنامه ریزی بازدید ازمعدن گچین داشتند.

سیام (4 ) 1572
کد N110680