وزیر امنیت داخلی آمریکا: جنگ سوریه تهدیدی علیه امنیت ملی ماست

وزیر امنیت داخلی آمریکا با اعلام اینکه جنگ داخلی در سوریه به یک تهدید برای امنیت ملی ایالات متحده تبدل شده گفت، ساکنان کشورهای غربی برای حضور در این درگیری‌ها به سوریه سفر می‌کنند و افراطیون تلاش می‌کنند آنها را برای انجام عملیات در داخل کشورهای خود آموزش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "جه جانسون"، وزیر امنیت داخلی آمریکا در اولین سخنرانی خود از زمان به دست گرفتن این سمت در دسامبر 2013 گفت: سوریه هم‌اکنون به یک مساله امنیت ملی در آمریکا تبدل شده است.

وی افزود: مقام‌های آمریکایی توجه بسیار زیادی به مبارزان خارجی در راه سوریه دارند. ما تمام افرادی که از آمریکا، کانادا و اروپا به سوریه سفر می‌کنند تا در این درگیری‌ها حاضر باشند را می‌شناسیم. افراطیون تلاش می‌کنند تا غربی را به خدمت گرفته و آنها را برای انجام عملیات در داخل کشورهایشان و پس از بازگشت آموزش می‌دهند.

جانسون که در چند روز گذشته در لهستان به سر می‌برد و با همتایان اروپایی خود دیدار و گفتگو داشت . وی گفت: سوریه مساله اصلی مذاکرات ما بود. تهدید از جانب افراطیون تک رو است که به واسطه القاعده یا سایر شبه‌نظامیان آموزش نمی‌بینند بلکه افراطگرایانی خودآموخته هستند همانند آنچه که دو برادر چچنی در جریان بمب‌گذاری‌های ماراتن بوستون در سال گذشته میلادی انجام دادند.

جانسون در جریان سخنرانی در مرکز وودروویلسون گفت: رهگیری این افراد به مراتب سخت‌تر است چرا که آنها به هیچ گروه یا سازمانی تعلق ندارند. آنها به وسایل و ابزاری که نباید، دسترسی دارند و از آنها برای انجام خشونت‌های گسترده استفاده می‌کنند.

این مقام مسئول آمریکایی تاکید کرد که البته هوشیاری و زیرکی در قبال چنین تهدیدهایی نباید به ضرر آزادی مدنی و ارزش‌های بنیادین جامعه ‌آمریکا تمام شود.

انتهای پیام

کد N109915