اعتراض اردنی‌ها و فلسطینی‌ها به طرح صلح جان کری

همزمان با تظاهرات اردنی‌ها در مخالفت با طرحی که از سوی جان کری برای برقراری صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی ارائه شده، صدها تن از فلسطینی‌ها در شمال نوار غزه در اعتراض به این طرح تظاهرات کردند.

همزمان با تظاهرات اردنی‌ها در مخالفت با طرحی که از سوی جان کری برای برقراری صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی ارائه شده، صدها تن از فلسطینی‌ها در شمال نوار غزه در اعتراض به این طرح تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، مردم اردن در اعتراض به طرحی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای برقراری صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطین ارائه کرده است، روز جمعه در امان، پایتخت اردن تظاهرات برگزار کردند.

در این تظاهرات که توسط ائتلاف احزاب قوی و چپ‌گرای اردن سازماندهی شده بود، شرکت‌کنندگان با سر دادن شعارهایی طرح جان کری مبنی بر به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک "کشور یهود" را به شدت محکوم کرده و بر احقاق حق آوارگان فلسطین و بازگشت آن‌ها به اراضی اشغالی تاکید کردند.

تظاهرکنندگان اعلام کردند که طرح جان کری از طریق لغو حق بازگشت آوارگان فلسطینی و به رسمیت شناختن اسرائیل، حقیقت فلسطین را هدف قرار داده و آمریکا با این طرح می‌خواهد مساله فلسطین را افکار عمومی دور کند.

احزاب و گروه‌های چپ‌گرا همچنین اعلام کردند که کاملا با طرح جان کری مخالف هستند و آن را هرگز نمی‌پذیرند و از دولت اردن خواستند که در اثر اعمال فشار در آمریکا برای انکار حقوق مسلم فلسطینی‌ها تسلیم نشده و از قوانین بین‌المللی حامی حقوق مردم فلسطین غافل نشوند.

از سوی دیگر صدها تن از فعالان و حامیان دو جنبش حماس و جهاد اسلامی در شمال نوار غزه در اعتراض به طرح جان کری تظاهرات برگزار کرده و از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند هیچ توافقی را در راستای اجرای این طرح نپذیرد.

مشیر المصری، یکی از رهبران حماس در سخنانی خود در جریان این تظاهرات از مردم فلسطین خواست به خیابان‌ها بیایند و با یکدیگر متحد شده و به مذاکره کنندگان فلسطین بگویند: "شما نماینده‌ اراده‌ مردمی نیستید." وی همچنین بر لزوم تحقق آشتی میان فتح و حماس تاکید کرد.

خضر حبیب، یکی دیگر از رهبران جنبش حماس نیز اعلام کرد: حتی یک وجب از فلسطین را واگذار نمی‌کنیم. فلسطین برای ماست.

انتهای پیام

کد N109662