تظاهرات اعتراضی در برزیل به خشونت کشیده شد

اعتراضات,افزایش بلیت اتوبوس

تهران- ایرنا- تظاهرات اعتراضی بیش از یک هزار معترض برزیلی به نشانه مخالفت با افزایش هزینه حمل و نقل عمومی در ریودو ژانیرو به درگیری و خشونت با نیروهای پلیس منجر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ریودوژانیرو، معترضان در پی افزایش سه رئالی (1 دلار و 25 سنتی) قیمت بهای بلیت های اتوبوس در خیابان های حوالی ایستگاه مرکزی اتوبوس تظاهرات کرده بودند که نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور متوسل شدند.

این اعتراضات که به صورت مسالمت آمیز آغاز شد؛ در ادامه به خشونت گرایید. در حالیکه نیروهای پلیس معترضان را به تلاش برای تخریب ایستگاه اصلی اتوبوس ها در ریودوژانیرو متهم کرده و به ضرب و شتم معترضان رو آوردند؛ تظاهرکنندگان نیز به سوی نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند.

در این تظاهرات اعتراضی یک فیلمبردار به شدت آسیب دید که به بیمارستان منتقل شد و به گفته پزشکان وضعیت وی وخیم است.

معترضان که شماری از آنها صورت خود را پوشانده بودند، دستگاه خودکار پرداخت بهای بلیت را تخریب کرده و به سوی پلیس ضدشورش سنگ پرتاب کردند. آنان چند خیابان نزدیک به ایستگاه های قطار را با به آتش کشیدن لاستیک ها، مسدود کردند.

ˈناتاشا دی پیناˈ که در بانکی در ایستگاه قطار کار می کند، گفت: نیروهای پلیس باعث خشونت شدند. من دیدم یک نیروی پلیس به یک فرد حمله کرد تنها به این دلیل که یک پارچه نوشته ای در دست داشت.

وی با اشاره به افزایش جدید قیمت بلیت اتوبوس و مترو گفت: ما به این دلیل اعتراض می کنیم که هر روز با مشکل جدیدی روبرو می شویم، سه رئال بسیار زیاد است.

مقامات می گویند در این درگیری ها هشت نفر زخمی شده اند در حالیکه روزنامه ˈگلوبˈ ریودوژانیرو این تعداد را 20 نفر دانسته است.

دولت برزیل از روز شنبه 9 درصد به بهای بلیت اتوبوس ها در این کشور افزود. برزیل شاهد اعتراضات و عصبانیت های مردم به دلیل هزینه های چند میلیارد دلاری جام جهانی بوده است.

این کشور در حالی قصد برگزاری مسابقات جام جهانی را دارد که از تاسیسات زیربنایی مناسب در حوزه های آموزش و بهداشت و درمان محروم است. حمل و نقل شهری نیز با مشکلات بسیاری روبروست و طبقه متوسط برزیل می گویند از هزینه های حمل و نقل شهری بر نمی آیند.

مترجمام/9157 ** 1514
کد N109625