اخراج خبرنگار منتقد اردوغان از ترکیه

"ماهر زینالف"، خبرنگار یکی از روزنامه‌های متعلق به فتح‌الله گولن که طرفداران زیادی در ترکیه دارد، از این کشور اخراج می‌شود. اتهام او انتقاد از نحوه برخورد اردوغان با رسوایی فساد مالی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ماهر زینالف خبرنگار روزنامه «تودی زمان» در راه فرودگاه میان دو پلیس، ساکی بر شانه‌اش و نگاهش دوخته بر زمین. این تصویری است که بارها کاربران توییتر امروز شاهدش بودند: اخراج یک خبرنگار منتقد از ترکیه.

زینالف در سال گذشته دست به انتقاد از دولت اردوغان و نحوه برخوردش با رسوایی اختلاس‌های مالی در توییتر زده بود. به گزارش تودی زمان زینالف توییت کرده است که دو پلیس فرستاده شده، از ارائه حکم جلب خودداری کرده‌اند.

این روزنامه متعلق به فتح‌الله گولن، یک رهبر مذهبی ترکیه است که در آمریکا به سر می‌برد و نفوذ زیادی در ترکیه دارد. این نفوذ به حدی است که اردوغان، گولن را متهم می‌کند دولتی در درون دولت او ایجاد کرده که هدف‌اش سقوط اردوغان است.

به گزارش دویچه وله، مقام‌های رسمی دولتی در ترکیه نسبت به اخبار مربوط به اخراج ماهر زینالف واکنشی نشان نداده‌اند. اما ناظران از محدودتر شدن فضای رسانه‌ای در ترکیه ابراز نگرانی می‌کنند. روز چهارشنبه مجلس ترکیه قوانین محدود کننده‌ای را در رابطه با استفاده از اینترنت تصویب کرد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) از اخراج این خبرنگار انتقاد کرده و آن را یک ضربه دیگر به آزادی رسانه‌ای در ترکیه دانسته است. این سازمان و دیگر سازمان‌های بین‌المللی قوانین جدید اینترنتی در ترکیه را نیز به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

انتهای پیام

کد N109548