2 کشته و چند زخمی در جریان درگیری پلیس با حامیان اخوان‌المسلمین مصر

مصر

در پی تظاهرات جمعی از حامیان اخوان المسلمین مصر در استان‌های مختلف این کشور و درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان، دو تن کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مدحت شکری، معاون وزارت بهداشت مصر در استان "الفیوم" اظهار کرد در درگیری پلیس با تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین مصر، خالد احمد عبدالله 40 ساله کشته و دو تن دیگر زخمی شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم است.

شاهدان عینی اظهار کردند که نیروهای امنیتی مصر به سمت تظاهرکنندگان در مرکز استان "الفیوم" گاز اشک‌آور شلیک کردند.

همچنین در درگیری نیروهای امنیتی مصر با تظاهرکننندگان در استان المنیا، یوسف طاها یوسف، 14 ساله کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

در شهرک‌های نصر، عین شمس، المطریه المعادی، حلوان و الزیتون در قاهره نیز تظاهرات مشابهی به دعوت "ائتلاف حمایت از مشروعیت" برگزار شد که طی آن نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

همچنین یگان‌هایی از نیروهای ارتش و پلیس در اطراف میدان "التحریر" در مرکز قاهره و در ورودی‌های میدان‌های اصلی استان‌های مختلف مستقر شدند.

در استان اسکندریه نیز شاهدان عینی اظهار کردند که درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی رخ داد که در جریان آن صدای شلیک گلوله‌ها شنیده شد.

در همین راستا ناصر العبد، مدیر بخش تحقیقات کیفری در استان اسکندریه اعلام کرد که نیروهای امنیتی در جریان راهپیمایی‌ها 35 تن از حامیان اخوان المسلمین را بازداشت کردند.

شاهدان عینی اظهار کردند که در استان "سوئز" درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان حامیان اخوان المسلمین و حامیان نظام جدید مصر و برخی از ساکنان رخ‌ داد.

در استان‌های بنی سویف، البحیره، الجیزه، الغربیه و الشرقیه نیز ظاهرات‌ و تجمعات اعتراض آمیزی برگزار شد که شرکت کنندگان در آن "نظام کودتا" در مصر را محکوم کردند.

علاوه بر این منابع مصری از وقوع دو انفجار در نزدیکی مرکز نیروهای امنیتی در استان الجیزه خبر داده و اعلام کردند در پی این انفجارها شش تن زخمی شدند.

حازم الببلاوی، نخست وزیر مصر نیز این انفجارها را محکوم و تاکید کرد این قبیل اقدامات تروریستی باعث بر هم زدن امنیت در کشور ما نخواهد شد و این اقدامات مانع از آن نمی‌شود که مصری‌ها برای تحقق آرمان‌های خود گام بر ندارند.

وی افزود: مصر باقی خواهد ماند اما تروریسم رو به زوال است.

در همین حال عفو بین‌الملل از مسئولان مصری خواست تا هرچه سریعتر و بدون هیچ قید و شرطی سه زنی را که در نوامبر گذشته در جریان تظاهراتی در دانشگاه المنصوره بازداشت شدند، آزاد کنند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود تاکید کرد: مسئولان مصری باید تمام اتهام‌های مطرح شده علیه این زنان را لغو کند و در صورتی که این زنان محاکمه شوند احتمالا به حبس ابد محکوم خواهند شد.

انتهای پیام

کد N109424