زیباکلام: روحانی مسیر درستی را در سیاست خارجی برگزیده است

روابط با همسایگان, زیبا کلام

صادق زیباکلام استاد دانشگاه در تحلیل عملکرد دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی، رویکرد رییس جمهوری در این خصوص را درست دانست و گفت: سیاست خارجی در مسیر صحیح درحال حرکت است.

زیباکلام در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، خاطرنشان کرد: به نظر نمی رسد گلایه هایی از سوی کشورهای منطقه از سیاست خارجی جدید ایران وجود داشته باشد، منهای عربستان سعودی که به خاطر حمایت ایران از سوریه و همین طور حمایت های سعودی ها از تروریست ها در سوریه، مشکلات جدیدی میان تهران و ریاض وجود دارد.

وی تصریح کرد: در مجموع روحانی مسیر درستی را در سیاست خارجی در پیش گرفته است و اگر دولت جدید بتواند مشکلات خود را با اروپا و امریکا بر سر برنامه هسته ای حل کند، در این صورت به تدریج فضایی به وجود خواهد آمد که ما در منطقه هم قادر خواهیم بود حالتی را که در 8 سال گذشته بوده، درسیاست خارجی خود کنار بگذاریم وبه تدریج با همسایگان عرب خود هم نزدیکتر شویم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: البته بحران سوریه تا ابد نمی تواند ادامه یابد و دربلند مدت مردم سوریه موفق خواهند شد بر مسایل و مشکلات جاری در این کشور پیروز شوند.

وی با اشاره به سفرهای ظریف وزیر خارجه ایران به تعداد قابل توجهی از کشورهای منطقه خلیچ فارس، گفت: ظریف با این سفرها خواست نشان دهد که سیاست قهرآمیز نسبت به همسایگان جزو سیاست های تهران نیست و تهران به همه کشورهای دیگر حتی اگر به طور اشکارا توافق جامع نداشته باشد، احترام می گذارد.

زیباکلام در ادامه در خصوص مذاکرات هسته ای و اجرای برنامه اقدام مشترک نیز گفت: اجرای برنامه اقدام مشترک باعث خواهد شد که بجای حالت تخاصم بین ایران و غرب، حالت تعامل ایجاد شود و وقتی هم که ایران روابط خود را با غرب ترمیم کند و مشکلی با غرب نداشته باشد، دیگر دلیل وجود نخواهد داشت با کشورهای منطقه از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس مشکلی داشته باشد.

سیام ** 1723**1535
کد N109394